Przepływowy czy pojemnościowy ogrzewacz wody – co jest lepsze?

Wybierając sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej, możesz mieć sporo wątpliwości. Istnieje bowiem wiele, różnych rozwiązań, które wydają się funkcjonalne oraz efektywne. Przyjrzyjmy się więc dwóm najpopularniejszym: elektrycznym ogrzewaczom przepływowym i pojemnościowym. Jakie są ich wady i zalety?

Podgrzewacz wody na prąd – popularny sposób na ciepłą wodę

Urządzenia ogrzewające ciepłą wodę użytkową mogą być zasilane przez m.in. energię elektryczną lub kocioł na paliwo stałe bądź gaz. Jeszcze do niedawna znacznie większą popularnością cieszył się drugi z wymienionych sposobów. Obecnie jest on jednak wypierany przez urządzenia na prąd. Dlaczego? Przygotowanie ciepłej wody przy ich pomocy odbywa się znacznie szybciej, nie wymaga żadnego wysiłku oraz nie wiąże się z bałaganem. Zaletą jest też fakt, że potrzebują znacznie mniej przestrzeni (nie muszą znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu).

Decydując się na elektryczne urządzenie do ogrzewania wody, pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaki jego typ będzie odpowiedni. Do wyboru masz zaś przede wszystkim:

 • ogrzewacze pojemnościowe (bojlery elektryczne) – posiadają zbiornik, w którym zmagazynowana ciepła woda jest podgrzewana do określonej temperatury,
 • ogrzewacze przepływowe – podgrzewają wodę na bieżąco, w trakcie jej przepływu.

Sposób działania każdego z nich jest zupełnie inny. Każde cechuje się za to wysokim komfortem i łatwością obsługi, co może dodatkowo komplikować wybór najlepszego dla siebie.

Podgrzewacz pojemnościowy, czyli bojler – wady i zalety

Elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody to bojler, w którym jest magazynowana ciepła woda. Urządzenie z reguły jest przystosowane do dostarczania gorącej wody do kilku punktów jednocześnie. Jakie są jego zalety? Należy wymienić m.in.:

 • łatwość doboru pojemności bojlera do liczby domowników (może mieć pojemność 5,30, 150, a nawet 1000 l),
 • utrzymywanie stałej temperatury wody,
 • dostępność w wersji podwieszanej lub stojącej, co ułatwia wkomponowanie urządzenia w domową przestrzeń,
 • długą żywotność i bezproblemowe użytkowanie.

Decydując się na ogrzewacz pojemnościowy, trzeba mieć na uwadze konieczność wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca. Niezwykle istotna jest również skuteczna izolacja termiczna urządzenia: bez niej będzie powodować straty cieplne.

Czym charakteryzuje się ogrzewacz przepływowy?

Ogrzewacze przepływowe są dostępne w różnych wersjach. Możesz spotkać się choćby z urządzeniami jednopunktowymi (podgrzewają ciepłą wodę w jednym miejscu, montuje się je zazwyczaj przy kranie) lub wielopunktowymi (zapewniają podgrzewanie wody w kilku bateriach w tym samym czasie). Do wyboru są również podgrzewacze sterowane hydraulicznie (stopień ogrzania wody zależy od prędkości strumienia) bądź elektronicznie (utrzymują temperaturę wody zgodną z ustawieniami użytkownika).

Czy taki rodzaj ogrzewacza to dobry pomysł? Jego zalety to m.in.:

 • niewielkie rozmiary,
 • pobór energii odbywa się tylko w momencie odkręcenia ciepłej wody,
 • bezobsługowe działanie (wystarczy ustawić wybraną temperaturę),
 • bezpieczeństwo dla najmłodszych (temperatura nie będzie wyższa niż ustawiona przez użytkownika).

Elektryczny ogrzewacz przepływowy musi być zamontowany w pobliżu źródła energii. Ze względu na specyfikę urządzenia, nie jest możliwe zaplanowanie podgrzewania wody w tańszej taryfie prądu.

Kiedy postawić na ogrzewacz przepływowy, a kiedy na bojler?

Zarówno ogrzewacz pojemnościowy, jak i przepływowy mogą przynieść wiele korzyści. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy więc przemyśleć następujące kwestie:

 • jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę,
 • czy dysponujesz wolną przestrzenią na montaż urządzenia,
 • w ilu punktach ma być podgrzewana woda.

Ogrzewacze przepływowe są z reguły wybierane w miejscach, w których potrzebny jest natychmiastowy dostęp do ciepłej wody. Bojler sprawdza się za to w domach zamieszkiwanych przez większą ilość osób.

Wybierz niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie

Kiedy już zdecydujesz się na odpowiedni podgrzewacz wody, pora przejść do zakupu konkretnego urządzenia. Jeśli cenisz niezawodność, energooszczędność i nowoczesność, zwróć uwagę na propozycje od Stiebel Eltron. Znajdziesz tu ogrzewacze przepływowe oraz pojemnościowe o zróżnicowanych funkcjach i zastosowaniu. Ilość rozwiązań jest na tyle duża, że z pewnością wybierzesz podgrzewacz wody idealny dla siebie. Wysokiej jakości produkty posłużą przez wiele lat oraz wpłyną pozytywnie na komfort wszystkich domowników.