Za nami XI Piknik Organizacji Pozarządowych. 24 września okazał się idealnym terminem na to wydarzenie. Zero wiatru, jesienne ciepłe słońce i idealna, jak na wrzesień, temperatura. Na pikniku wystawiło się ponad 20 organizacji oraz miejskie jednostki - policja, straż miejska i straż pożarna. Każda z organizacji pozarządowych miała możliwość przedstawienia zainteresowanym zakresu swojej działalności.

Jedną z atrakcji tegorocznego pikniku było Narodowe Czytanie. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać poezji Adama Mickiewicza „Ballady i Romanse”, które czytała aktorka Teatru Nowego w Zabrzu, Danuta Lewandowska w towarzystwie Olivera Spinka – Finalisty 66. Edycji Festiwalu Kultury i Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka w Zabrzu, a także Prezydent Miasta Daniel Beger, który przedstawił balladę: „Romantyczność” Adama Mickiewicza.

Nie obyło się bez konkursów dla dzieci i dorosłych o tematyce związanej z naszym miastem. W tej rywalizacji nie było przegranych, a każdy z uczestników otrzymał miejskie gadżety. Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice serwowało pyszne kartofle z ogniska, a na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia, do której kolejka nie miała końca.

W tym roku na pikniku mieliśmy okazję gościć: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Świętochłowicach, PRO FORTALICIUM Świętochłowice, Stowarzyszenie Klub abstynenta „Spróbuj z Nami”, Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej, Naprzód Lipiny, Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska Tygryski Świętochłowice 2019, Caritas Archidiecezji Katowickiej Dom Pomocy Społecznej Św. Antoni w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice, Polski Związek Emerytów Rencistów I Inwalidów Oddział Rejonowy w Świętochłowicach, Świętochłowicki Klub Morsów Harciole, Kocia Brygada Świętochłowice, Choppers Świony, Ruch Autonomii Śląska koło Świętochłowice, Stowarzyszenie Kreatywne Świętochłowice, Śląskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu CEZAR, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundacja Boże Miłosierdzie, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Spółdzielnie socjalne: Nudelkula, Banderoza, Majstry, Stowarzyszenie Klub Rekreacyjno-Sportowy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej TYTAN, Przyjazne Świętochłowice, Ochotnicza Straż Pożarna, a także jednostki: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, Straż Miejska Świętochłowice, Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach, Miejski Dom Pomocy Społecznej Złota jesień, Centrum Integracji Społecznej oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda również dopisze, a liczba organizacji, która będzie chciała się zaprezentować będzie jeszcze większa. W końcu to impreza właśnie dla nich!

Zdjęcia: Rafał Zduńczyk