Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Świętochłowice

Adiustacja alkomatu, czyli kalibracja - co należy wiedzieć przed zakupem pierwszego alkomatu?

Zamierzasz zakupić alkomat i przeglądasz modele w poszukiwaniu tego najdokładniejszego. Musisz wiedzieć, że parametry są ważne, jednak jeśli kupisz alkomat z nieodpowiedniego źródła i nie będziesz mieć pewności czy został skalibrowany, to będziesz musiał odesłać go do punktu, gdzie dokonywana jest kalibracja. Pamiętaj, że sprzedawca powinien Ci udostępnić certyfikat kalibracji alkomatu. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie jest gotowe do użycia.

Adiustacja alkomatu - na czym polega?

Adiustacja alkomatu to tak naprawdę jego kalibracja. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się szereg czynności, które serwisanci przeprowadzają w trakcie kalibracji. Wzorzec podawany jest do alkomatu w trybie kalibracji. Aby mogło się tak stać konieczne jest wyregulowanie sensora alkomatu z oprogramowaniem płyty głównej w taki sposób, by odczyty na wyświetlaczu alkomatu były identyczne (albo mieściły się w dopuszczalnym marginesie błędu) jak w przypadku wartości cieczy wzorcowej z kalibratora. Parametry są poddawane szczegółowej kontroli i używane są do tego symulatory oddechu. Warto wiedzieć, że kalibracja nie jest bardzo droga, choć wszystko zależy od punktu widzenia. Dla niektórych kilkadziesiąt złotych to dużo, a dla innych mało. Aby ograniczyć konieczność częstych kalibracji należy alkomat odpowiednio przechowywać, nie poddawać zbyt niskiej ani zbyt wysokiej temperaturze. Ponadto należy wybrać urządzenie, które będzie żywotne, to znaczy przygotowane na dokonanie kilkudziesięciu tysięcy czy nawet stu tysięcy pomiarów. Należy również okresowo sprawdzać stan alkomatu, to znaczy oddawać go do serwisu raz na pół roku, w przypadku alkomatu z sensorem półprzewodnikowym lub raz na rok - w przypadku elektrochemicznego modelu.

Pierwszy alkomat - jaki wybrać? Czy warto oszczędzać?

Urządzenie o wartości kilkuset złotych dostępne na https://alkopatrol.pl powinno zupełnie wystarczyć przeciętnej osobie. Nie trzeba wcale przepłacać, ale nie należy też kupować najtańszych urządzeń, bo najpewniej będą one niedokładne. A przecież precyzja pomiaru ma niezwykle istotne znaczenie, a jeśli jedne alkomaty mają tolerancję 0,1 promila, a inne 0,04 promila to jednak różnica jest spora. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę to, jak często będzie się z niego korzystać, bo i tak co pewien czas będzie wymagał kalibracji. Jego posiadanie jest jednak bardzo przydatne dla osób pijących. Dzięki temu zawsze wiedzą czy mogą wsiąść za kierownicę, jednak tutaj znaczenie ma właśnie owa kalibracja, bo w przeciwnym razie wyniki będą zafałszowane.