Dzisiaj w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Chorzowskiej odbyły się warsztaty na temat problematyki zażywania dopalaczy oraz narkotyków. W prelekcji z policjantami świętochłowickiej komendy udział wzięli uczniowie klasy ósmej z „Jedynki”. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Młodzież dowiedziała się jak szkodliwe i niebezpieczne są środki psychoaktywne. Na koniec uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach oraz otrzymali broszury informacyjne.

Mundurowi świętochłowickiej policji odwiedzili dzisiaj Bibliotekę Miejską przy ulicy Chorzowskiej. W ramach kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają” odbyła się tam prelekcja profilaktyków z uczniami klasy ósmej z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1. Głównym tematem wykładu były „uzależnienia” w tym od narkotyków i dopalaczy oraz problematyka negatywnych konsekwencji ich zażywania. Podczas prelekcji wyemitowano spot promujący kampanię, którego celem jest przekazanie słuchaczom jak szkodliwe i niebezpieczne są środki psychoaktywne. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Chętnie odpowiadała na pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchała mundurowych. Chętnie wzięli udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem alko i narkogogli, które imitują świat widziany oczami osoby po zażyciu narkotyków/dopalaczy lub alkoholu. Na koniec uczestnikom wręczono broszury informacyjne z hasłem kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.
Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen; 
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca, przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

  • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
  • 800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Mundurowi podczas spotkania z ósmoklasistami z "Jedynki" w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”