Pomoc żywnościowa z Funduszy Europejskich dla potrzebujących w Świętochłowicach

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach po raz kolejny bierze udział w programie pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Współpraca z Caritas Polska umożliwia realizację tego przedsięwzięcia, które jest częścią Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.

  1. Realizacja dystrybucji żywności od sierpnia 2024 r.
  2. Pomoc skierowana do osób z niepełnosprawnościami, bezdomnych i mniejszości.
  3. Kryteria dochodowe określone przez ustawę o pomocy społecznej.
  4. Żywność wydawana w magazynie przy ul. Katowickiej 35.

W ramach tegorocznej edycji Podprogramu 2023, pomoc żywnościowa zostanie skierowana do osób i rodzin borykających się z trudnościami życiowymi. Obejmuje to osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne, obywateli państw trzecich oraz osoby należące do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych, jak Romowie.

Aby móc skorzystać z tej formy wsparcia, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów dochodowych. Pomoc przysługuje osobom, których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r., wynosi to 2 056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 590,00 PLN dla osoby w rodzinie.

Dystrybucja artykułów spożywczych rozpocznie się 1 sierpnia 2024 roku. Mieszkańcy zainteresowani uzyskaniem skierowania powinni zgłosić się do odpowiedniego Terenowego Punktu Pracowników Socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej. Dla dzielnic Centrum i Zgoda jest to punkt przy ul. Bytomskiej 8, natomiast dla dzielnic Lipiny, Piaśniki i Chropaczów – punkt przy ul. Wallisa 4.

Magazyn, w którym będzie wydawana żywność, znajduje się przy ul. Katowickiej 35. Dokładne dni i godziny otwarcia zostaną podane w późniejszym terminie. W skład paczek żywnościowych, które będą rozdawane, wchodzą m.in. groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, makaron jajeczny świderki, mąka pszenna, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, szprot w oleju, cukier biały, olej rzepakowy oraz fasolka po bretońsku.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Wg inf z: Urząd Miasta