Ratusz w Chropaczowie: Rozpoczęto projektowanie, potem przebudowa
Historyczny ratusz w Chropaczowie na nowo ożyje dzięki kompleksowej renowacji. Umowa na projektowanie została już podpisana, a mieszkańcy mogą spodziewać się powrotu dawnej świetności tego zabytkowego obiektu.
  1. Podpisanie umowy z biurem projektowym.
  2. Opracowanie koncepcji i kosztorysów.
  3. Planowane funkcje budynku po renowacji.
  4. Historia ratusza i jego architektura.

Ratusz w Chropaczowie, będący jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w okolicy, przejdzie gruntowną renowację. 17 czerwca w Urzędzie Miejskim podpisano umowę z biurem projektowym PIK, które wygrało przetarg na opracowanie dokumentacji remontowej. Koszt projektu wyniesie prawie 195 tys. zł, a prace nad dokumentacją potrwają 5 miesięcy.

Prezydent Miasta Świętochłowice, Daniel Beger, komentuje: „Tak jak obiecywałem, ratusz znów zacznie żyć. Obiekt ten zasługuje na uwagę. Aby ostatecznie do tego doszło, potrzebujemy jeszcze trochę czasu i znalezienia odpowiedniego finansowania dla tej inwestycji, ale czynimy kroki, by jak najszybciej mogła się ona ziścić nie tylko na papierze. Pierwszy został już wykonany – to sporządzenie odpowiedniej dokumentacji i projektów.”

Po zakończeniu etapu projektowego, miasto rozpocznie poszukiwania wykonawcy, który podejmie się realizacji prac budowlanych. W odnowionym ratuszu mają znaleźć swoje miejsce Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Zarząd Oświaty, co znacząco podniesie funkcjonalność budynku dla lokalnej społeczności.

Budynek ratusza w Chropaczowie, znajdujący się przy ulicy Łagiewnickiej 34, został wybudowany w 1911 roku według projektu V. Nixdorffa w stylu neogotyckim. Początkowo mieścił biura urzędników, salę posiedzeń rady gminy oraz mieszkanie służbowe naczelnika. W przyziemiu znajdowały się sklepy, które miały zarabiać na utrzymanie budynku. Po II wojnie światowej obiekt służył jako przychodnia, a od 2015 roku pozostaje nieużywany.

Renowacja tego zabytkowego budynku nie tylko przywróci mu dawną świetność, ale także sprawi, że stanie się on funkcjonalnym miejscem dla mieszkańców Chropaczowa. Obiekt, który przez lata stał pusty, znów będzie tętnił życiem, pełniąc ważne funkcje społeczne i kulturalne.


Urząd Miasta w Świętochłowicach