Z uwagi na rozpoczęcie ferii na terenie województwa śląskiego policjanci ze świętochłowickiej drogówki przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach przeprowadzili na terenie miasta akcję profilaktyczną. Pod hasłem "bądź widoczny z odblaskową piątką" przypominali zarówno pieszym jak i kierującym podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Mundurowi rozdawali mundurowym specjalnie przygotowane broszury informacyjne oraz elementy odblaskowe.
Świętochłowicka drogówka wraz z WORD Katowice przeprowadzili akcję profilaktyczną przed rozpoczynającymi się feriami. „Bądź widoczny z odblaskową piątką” pod takim hasłem policjanci przypominali o przypominali pieszym oraz kierującym o podstawowych zasadach bezpiecznej podróży. Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Policjanci rozdawali uczestnikom dróg specjalnie opracowaną broszurę informacyjną, odblaskowe breloczki, opaski, kamizelki odblaskowe oraz odblaskową piątkę którą można przykleić na plecak, torbę czy nawet na ubranie, co sprawi, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących.
PIĘĆ ZASAD ODBLASKOWEJ PIĄTKI DLA PIESZEGO:
- korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych
- nie wchodź z „marszu” – upewnij się czy nie spowodujesz zagrożenia bezpieczeństwa – nawet na przejściu dla pieszych
- stój na czerwonym, idź na zielonym
- nie przebiegaj przez ulicę
- noś odblaski – pozwól kierowcom Cię zobaczyć
PIĘĆ ZASAD ODBLASKOWEJ PIĄTKI DLA KIERUJĄCEGO:
- zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność
- zmniejsz prędkość, a w razie konieczności zatrzymaj się
- nie parkuj w odległości mniejszej niż 10m od przejścia dla pieszych
- stosuj się do sygnalizacji świetlnej. Pamiętaj ! zatrzymaj się gdy masz zieloną strzałkę
- piłeś ? Nie jedź. Alkohol powoduje słabszą ocenę rzeczywistości, wydłuża czas reakcji, obniża czujność i ostrość wzroku
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.
Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Niestety tak nie jest, ponieważ kierujący pojazdami, często zapominają o obowiązujących ich przepisach.
Nagranie audio audiodyskrypcja.mp3
Pobierz plik audiodyskrypcja.mp3
(format mp3 - rozmiar 447.75 KB)