Ministranci w Kościele Katolickim zajmują się służbą przy ołtarzu, a także uczestniczą w wielu wydarzeniach odbywających się w kościele oraz poza nim. Czy wiesz dokładnie, kim jest patron ministrantów?
Kim jest patron ministrantów?
Patronem w Kościele jest osoba, głównie święty albo błogosławiony, który otacza opieką określone osoby. Z tego względu wyróżnia się również patronów ministrantów, którzy odpowiadają za opiekę nad nimi. Ministranci mogą zwrócić się wtedy do swojego patrona, gdy potrzebują pomocy, wsparcia, pragną podziękować za jego pośrednictwem Bogu.
Często można spotkać się z różnymi nieścisłościami dotyczącymi tego, kim dokładnie jest patron ministrantów. Wynika to przede wszystkim z tego, że obecnie za patronów ministrantów uznaje się nie jedną, ale kilka osób.
Ilu patronów mają ministranci?
Podczas gdy ministranci mają tylko jeden herb ministrantów – również określany jest on potocznie jako logo ministrantów, to mają aż 5 różnych patronów odpowiadających za opiekę nad nimi.
Do patronów ministrantów zaliczani są poniżsi święci:
- św. Alojzy Gonzaga SJ
- św. Dominik Savio
- św. Jan Berchmans SJ
- św. Stanisław Kostka SJ
- św. Tarsycjusz
Co warto wiedzieć na temat patronów ministrantów?
Patronami ministrantów nie jest zatem jedna osoba, lecz jest ich kilka. Wśród nich znajdują się zarówno patroni pochodzący z innych krajów, jak i Polak, a dokładnie św. Stanisław Kostka, do którego ministranci zwracają się najczęściej.
Najstarszym z patronów ministrantów jest św. Tarsycjusz, który jest męczennikiem rzymskim z czasów cesarza Decjusza. Został on zabity przez pogan w młodym wieku. Jest on również uznawany jako patrona Pierwszej Komunii Świętej.
Z Włoch wywodzą się również św. Alojzy Gonzaga SJ oraz św. Dominik Savio. Święci ci byli bardzo oddani Bogu i zmarli w młodym wieku. Św. Jan Berchmans SJ także zmarł w młodym wieku, jest on uznawany za patrona młodzieży studiującej oraz za patrona ministrantów.
Stanisław Kostka herbu Dąbrowa to również patron ministrantów. Był on polskim jezuitą, który należał do Towarzystwa Jezusowego. Od najmłodszego wieku był on zainteresowany Kościołem.
Więcej informacji dotyczących sylwetek świętych Kościoła Katolickiego, którzy są również patronami ministrantów, można znaleźć już teraz w internecie.
Każdy ministrant powinien zatem znać swoich patronów, aby móc w razie potrzeby zwrócić się do nich wtedy, gdy będzie on chciał uzyskać wstawiennictwo u Boga. Poznanie ich sylwetek będzie również inspirację do pobożnego życia.