Dlaczego kupno ubezpieczenia OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie pojazdu mechanicznego w formie OC jest obowiązkowe i wymagane w Polsce. Brak takiej polisy skutkować będzie koniecznością płacenia za wszelkie wyrządzone szkody na drodze z własnej kieszeni. Ile kosztuje OC? Gdzie je kupić? Czy możliwe jest dokupienie dodatkowego ubezpieczenia?

Jak działa ubezpieczenie OC?

Polisa ubezpieczeniowa odpowiedzialności cywilnej to rozwiązanie wymagane przez polskie prawo. Polisa ta ma chronić innych użytkowników drogi w razie wypadku czy kolizji spowodowanych przez właściciela polisy. Wszelkie szkody materialne naprawiane są właśnie z polisy OC (do pewnej wysokości). Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa ważna zazwyczaj rok – istnieje możliwość zakupu polisy miesięcznej, jednak ma to miejsce w określonych przypadkach (np. podczas rejestracji samochodu zakupionego poza granicami kraju). Ubezpieczenie OC to nie jedyna opcja związana z polisami – możliwe jest również zakupienie ubezpieczenia AC, które chroni nasz samochód w razie wypadku. AC pozwala na likwidowanie szkód w określonym zakresie – zakres wybieramy podczas podpisywania umowy AC. Ubezpieczenie OC/AC to opcje, które z pewnością pozwolą na lepszą ochronę własnych interesów oraz portfela.

Czy OC jest drogie?

Cena OC nie jest stała – wynika ona z wielu czynników, w tym wieku, marki i pojemności silnika samochodu, ale również wieku posiadacza oraz posiadanych przez niego zniżek. Znalezienie najkorzystniejszej opcji umożliwi kalkulator OC/AC. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w kilka sekund znaleźć najlepsze oferty na rynku. W przeciwieństwie do starych kalkulatorów ubezpieczeniowych, nie ma tu potrzeby wpisywania wszelkich danych, również tych drażliwych, jak np. miejsce zamieszkania czy PESEL. By wykorzystać kalkulator OC/AC wystarczy numer tablicy rejestracyjnej oraz data urodzenia właściciela pojazdu.