Dnia 25.04.2022 w Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych w Świętochłowicach odbyło się uroczyste otwarcie nowych pracowni zawodowych. Dzięki tej inwestycji Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych stał się nowoczesną placówką mogącą kształcić przyszłe pokolenia fachowców tak dziś potrzebnych na rynku pracy.

Pracownie powstały w ramach unijnego projektu „Utworzenie sal do praktycznej nauki zawodu wraz z zakupem i usunięciem barier dla osób niepełnosprawnych w Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych w Świętochłowicach.” Wartość projektu wynosi ok. 2 785 769 zł. Oficjalnego otwarcia pracowni dokonał wraz z Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty oraz Dyrekcją Szkoły Wiceprezydent Miasta, Sławomir Pośpiech.

Szkolnictwo zawodowe ma swoją przyszłość i potencjał, a trudno ten potencjał wydobyć, nie mając odpowiednich warunków. Sale, które dziś prezentujemy szerszej społeczności, pokazują, jak powinno wyglądać profesjonalne kształcenie zawodowe. – mówił podczas wydarzenia wiceprezydent Sławomir Pośpiech.

Uczniowie mogą teraz korzystać z pełni wyposażonych pracowni przeznaczonych do montażu maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych, wykonywania instalacji urządzeń elektronicznych, kształcenia gastronomicznego, kelnerskiego czy do nauki fryzjerstwa. Pracownie, które już istniały, zostały wyremontowane, wyposażone w nowe oświetlenie i sprzęty.

Szkoła została doposażona w osprzęt elektryczny odpowiadający aktualnym wymogom dotyczącym montażu instalacji i urządzeń elektrycznych. Zmodernizowano bazy kształcenia w zawodzie Elektryk i Technik Elektryk, co znacząco wpłynęło na jakość i zwiększyło konkurencyjność kształcenia zawodowego w szkole. Zakupiono osprzęt elektryczny, urządzenia, maszyny, przyrządy i narzędzia, dostosowując je do potrzeb wynikających z podstawy programowej oraz kryteriów egzaminacyjnych. Stanowiska elektryczne wyposażono w systemy zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym. – relacjonują nauczyciele.

Pracownia wykonywania instalacji urządzeń elektronicznych zyskała oprzyrządowanie do budowy instalacji systemów telewizji satelitarnej i naziemnej, do budowy i konfigurowania alarmów antywłamaniowych, przeciwpożarowych oraz osprzęt do wykonywania instalacji przywoławczych. Pracownia urządzeń elektronicznych została wyposażona w stanowiska do lutowania obwodów elektronicznych. W szkole unowocześnione i doposażone zostały również pracownie fryzjerskie. Pracownia teoretyczna została wyposażona w nowe mikroskopy, plastikowe trójwymiarowe przekroje budowy skóry, włosa i cebulki włosa. Pracownia praktyczna zaś została wyposażona w nowe konsole wraz z fotelami do obsługi klienta, myjki fryzjerskie, wzorniki kolorystyczne, płachty kolorystyczne do określenia typu kolorystycznego klienta. Każda z sal wyposażona została w rzutnik oraz laptop.

Nowe wyposażenie pomaga profesjonalnie, rzeczowo i wizualnie przedstawić tematykę zajęć – zarówno samej usługi fryzjerskiej, jak również pokazać stan włosa i skóry głowy. – mówi z zadowoleniem kadra szkoły.

W szkole od podstaw stworzona została pracownia gastronomiczna oraz część kelnerska. Całość została wyposażona w sprzęty, których pozazdrościć mogłaby niejedna restauracja.

Znajdziemy tu chłodziarko-zamrażarki, zmywarki, podgrzewacze, piec konwekcyjno-parowy, roboty kuchenne i wiele innych urządzeń niezbędnych w pracy kucharza. – wymieniają uczniowie.

W budynku została zamontowana winda, a szkołę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aktualnie z oferty pracowni korzysta ponad 100 uczniów.

Wierzymy, że dzięki staraniom wykwalifikowanej kadry z roku na rok liczba ta będzie się powiększać. – dodaje dyrekcja.