Policjanci ze świętochłowickiej drogówki przeprowadzili wczoraj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ich nadrzędnym celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Mundurowi ujawnili blisko 50 naruszeń przepisów. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozsądek za kierownicą!

Mundurowi ze świętochłowickiego Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili wczoraj, 27 kwietnia br. działania o nazwie „Prędkość”. Policjanci w ramach akcji dokonywali statycznie pomiarów prędkości przy użyciu ręcznych mierników. Głównym celem akcji było ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania prędkości dopuszczalnych oraz niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tę prędkość rażąco przekroczyli, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Łącznie w trakcie środowych działań świętochłowicka drogówka ujawniła blisko 50 naruszeń przepisów.  

Patrole zostały wyposażone w terminale płatnicze, dzięki którym za prawie połowę mandatów kierujący z ciężką nogą zapłacili kartą. Średnio kierujący przekroczyli prędkość o 15 km/h.

Należy pamiętać, że przekroczenie prędkości ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Teraz dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym- 50 km/h przez całą dobę.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca, który przekroczy dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, traci prawo jazdy na 3 miesiące. Recydywa jest tutaj bardzo surowo karna. W przypadku, gdy ponownie zostanie zatrzymany przez policję w czasie trwania zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Za kolejne- cofnięcie uprawnień. Będzie go czekało ponownie przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Jazda z cofniętym prawkiem to kara do 2 lat więzienia, a zignorowanie sądowego zakazu- nawet 5 lat.

Apelujemy do kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość to ciągle jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Wielu kierowców jadąc za szybko ryzykuje życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Kolejny raz przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia  prezentują się następująco:
przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych.

  • na zdjęciu na pierwszym planie urządzenie laserowe do pomiaru prędkości na masce samochodu. NA urządzeniu widoczne wskazanie, cytuję:błąd pomiaru, nie namierzono celu i data 2022/04/27 z godziną  11:43:10
  • na zdjęciu na terenie otwartym umundurowany policjant w białej czapce służbowej, w kamizelce odblaskowej, w ręce trzyma urządzenie laserowe do mierzenia prędkości, które kieruje w stronę ulicy
  • na zdjęciu na terenie otwartym umundurowany policjant w białej czapce służbowej, w kamizelce odblaskowej, w ręce trzyma urządzenie laserowe do mierzenia prędkości, które kieruje w stronę ulicy