Dokładne, bezpieczne, bezbolesne — takie właśnie jest badanie USG, czyli ultrasonografia. Jest ona jednym z najważniejszych badań diagnostyki obrazowej. Wykonuje się ją nawet u niemowląt. USG można powtarzać kilkukrotnie w niewielkich odstępach czasu.

Jeśli przygotowujesz się do ultrasonografii, koniecznie przeczytaj, czym jest to badanie i jakie są jego rodzaje.

USG — jedno z najważniejszych badań diagnostyki obrazowej

USG, czyli badanie ultrasonograficzne

USG jest badaniem obrazowym, które pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. Dzięki tego rodzaju diagnostyce obrazowej sprawdza się kondycję trzustki, wątroby, nerek, jajników, jąder, piersi i moszny. USG jest w stanie wykryć nieprawidłowości w ich obrębie, takie jak zgrubienia czy guzy.

W przypadku USG ginekologicznego specjalista ocenia szyjkę i dno macicy, a także stan jajników. Ultrasonografia często wykrywa mięśniaki, torbiele i nowotwory układu rodnego. Jeśli kobieta jest ciężarna, ultrasonografia pozwala ustalić, czy płód prawidłowo się rozwija.

Pod kontrolą aparatury USG wykonuje się również biopsje, czyli pobiera tkanki do badania histopatologicznego (umożliwia to jeszcze bardziej precyzyjną diagnozę).

Na czym polega badanie USG?

Podczas badania USG do wnętrza organizmu wysyła się fale ultradźwiękowe. To dzięki nim specjalista może na monitorze obejrzeć poszczególne narządy wewnętrzne. W zależności od rodzaju badania obraz może być kolorowy lub czarno-biały.

Ultrasonografia nie jest badaniem bolesnym, dlatego nie musisz się jej obawiać. Mało tego, USG można powtarzać tak często, jak to jest konieczne, aby postawić właściwą diagnozę lub podjąć decyzję o leczeniu.

Jakie są rodzaje USG?

Istnieje kilka rodzajów badania USG w zależności od tego, jakie narządy poddaje się obrazowaniu za pośrednictwem fal ultradźwiękowych. Najczęściej wykonuje się USG:

  • jamy brzusznej,
  • ginekologiczne — dopochwowe lub przez powłoki brzuszne,
  • ortopedyczne,
  • węzłów chłonnych,
  • żył i tętnic — inaczej USG naczyniowe,
  • nerek oraz innych narządów układu moczowego,
  • prostaty,
  • tarczycy,
  • gruczołu piersiowego,
  • skóry,
  • serca,
  • szyi,
  • opłucnej i ślinianek.

Wyróżnia się USG dwuwymiarowe, trójwymiarowe i czterowymiarowe. Rodzaj obrazu jest uzależniony od specyfiki aparatury, na której wykonuje się badanie.

Jakie są wskazania do wykonania USG?

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy chorobowe lub doznałeś urazów, to sygnał, aby jak najszybciej wykonać USG. Jest ono niezbędne nie tylko podczas stawiania diagnozy, ale także z jego pomocą można monitorować skuteczność leczenia. Przykładowo wskazaniem do USG mogą być bóle brzucha, bóle nerek, dolegliwości ze strony serca lub podejrzenie kamicy nerek. Lekarz powinien zlecić ultrasonografię także wtedy, kiedy pacjent cierpi na żylaki kończyn dolnych, wykryto u niego zmiany w piersiach. USG wykonuje się także w przypadku urazów. Na podstawie badania można stwierdzić, czy nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Przeciwwskazania do badania USG

Ultrasonografia to jedno z najbardziej bezpiecznych badań diagnostycznych. Nie należy go jednak wykonywać w przypadku, kiedy pacjent ma otwarte rany, oparzenia, a także doznał urazów kości. Badania nie zaleca się również, gdy świeżo zamknięto złamanie, ponieważ może ono sprawić pacjentowi ból.

Pewnie zastanawiasz się, jak przygotować się do USG? Jeśli dostałeś skierowanie na badanie USG jamy brzusznej, na kilka dni przed jego wykonaniem, zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków. W przypadku innych rodzajów USG nie musisz specjalnie się przygotowywać.

Sprawdź naszą ofertę https://betamed.pl/usg/