Co to są badania środowiskowe, dlaczego są potrzebne?

Badania gruntu to coś, co powinniśmy zrobić, kiedy stawiamy inwestycję na danym terenie. Część tego typu analiz jest obowiązkowa, ale niektóre warto po prostu zrobić dla własnego dobra. Czym są badanie środowiskowe gruntu i po co są potrzebne?

Czym są badania środowiskowe gruntu?

Badania geotechniczne to absolutna podstawa przed rozpoczęciem budowy każdego budynku. Rozróżniamy wiele działań w tym zakresie. Budowa na pewno musi być poprzedzona opinią geotechniczną – jest to obowiązek w przypadku każdego obiektu. Natomiast badania gruntu przez długi czas wymagane były wówczas, gdy inwestycja miała stanąć na trudnym terenie, który prezentował nieoczywiste warunki środowiskowe. W opinii geotechnicznej bada się głównie warstwy gruntu i poziom wód; w przypadku badań gruntowych określa się stopień zanieczyszczenia gleby. Odpowiednio wykonane badania środowiskowe to podstawa do dalszych działań, dlatego warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę. Badanie środowiskowe możemy oczywiście zrobić w każdej chwili – pomoże nam to podjąć dobrą decyzję i przygotować się na ewentualne niespodzianki.

Czego możemy się dowiedzieć, dzięki badaniom gruntu?

Badania gruntu wykonuje się wtedy, kiedy są potrzebne, ale wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie również, kiedy nie ma oficjalnego wymogu z góry. Sprawdzanie zanieczyszczenia gleby jest bardzo pomocne, jeśli na przykład budujemy dom, i na działce planujemy hodować warzywa czy owoce. W takim przypadku trzeba dokładnie sprawdzić zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych.
W toku badań gruntu możemy dowiedzieć się wielu różnych rzeczy. Po pierwsze, dzięki odwiertom i próbkom ziemi zbadamy, jaka jest gęstość podłoża i jego nośność. Po drugie, badania laboratoryjne określają chemiczne parametry gleby, takie jak poziom ich zakwaszenia, zawartość poszczególnych związków chemicznych i substancji organicznych, oraz konkretne właściwości fizyczne. Wszystko ma niebagatelne znaczenie dla architektów i ekipy budowlanej, a także, w długoterminowej perspektywie, dla właściciela inwestycji, która pojawi się na danym terenie.

Jak wykonuje się badanie środowiskowe gruntu?

Wykonanie odpowiednich badań środowiskowych gruntu wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Są różne techniki zbierania danych na temat właściwości gleby i należy je dostosować zarówno do terenu, jak i typu podłoża. Najpopularniejszą techniką jest sondowanie statyczne CPTU i CPI, które polega na wprowadzaniu w grunt specjalnego stożka wyposażonego w system czujników. Takie badanie pozwala na analizę różnych właściwości gleby, od oporu po stopień zagęszczenia gruntów, czy kąt tarcia. Inną metodą jest sondowanie dynamiczne.
Pozyskany w ten sposób materiał bada się osobno w laboratorium, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o chemicznych właściwościach podłoża. Dane spisuje się następnie i umieszcza w specjalnym raporcie, który przechowywany musi być do wglądu u właściciela.