Zagrajmy w padla

Jeśli lubisz sporty rakietowe, lub po prostu uwielbiasz wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną - koniecznie musisz spróbować gry w padla. Sport ten powstał w Meksyku pod koniec lat 60. XX w., a następnie zdobył dużą popularność w innych krajach hiszpańskojęzycznych. Padel stanowi ciekawe połączenie tenisa jak i squash, a do gry nie potrzeba wybitnych umiejętności lub doświadczenia. Jednym słowem – jest to sport dla każdego.

Czym jest padel?

Czy wiesz, że padel jest jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportowych w Europie? Przede wszystkim ma na to wpływ fakt, że w tym sporcie nie funkcjonują ograniczenia wiekowe oraz nie potrzeba dużych nakładów finansowych, aby go uprawiać. W samej Hiszpanii w padla grają ponad 4 miliony osób, a sport ten pod względem popularności zajmuje drugie miejsce zaraz po piłce nożnej. Rozwój gry następuje również na polskim gruncie. W 2017 r. powstała nawet Polska Federacja Padla, która jeszcze w tym samym roku powołała kadrę narodową na Mistrzostwa Europy w Portugalii. Jeśli chodzi o ciekawostki, można dodać, iż w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie dyscyplina jest znana jako Paddle. Z kolei nazwa „paddle” wywodzi się od słowa „wiosło”. Inne określenia padla to „tenis łopatkowy”. Wszystko wzięło się z tego, że pierwotnie rakiety do gry wykonywano z drewna i nadawano im kształt łopatki.

Standardowy kort do gry w padla ma wymiary 10 m szerokości i 20 m długości i jest przeznaczony dla dwóch par graczy. Można również grać w dwie osoby – wówczas należy wybrać kort treningowy o wymiarach 6 m na 20 m. Podobnie jak w przypadku tenisa, pola przeciwników oddziela siatka. Przy tym gra toczy się wewnątrz zamkniętego kortu, tak jak w przypadku squasha. Tylne oraz część bocznych ścian kortu stanowią specjalne szklane panele, od których piłka może się odbijać. Jeśli chodzi o zasady – są one zbliżone do reguł tenisa ziemnego. Piłka jednak – po jednokrotnym odbiciu się od powierzchni boiska – może odbić się od ścian kortu.

Czego potrzebujesz do gry w padla?

Jak już wyżej zostało wspomniane – grać można na odpowiednio przystosowanym korcie. Taki jednak nietrudno znaleźć. Kluby sportowe posiadające korty tenisowe, zazwyczaj mają możliwość wynajęcia także kortów do padla. Można wspomnieć, że na powierzchni jednego kortu tenisowego mieszczą się aż 3 korty do padla, więc właściciele obiektów sportowych chętnie takie budują.

Jeśli chodzi o sprzęt, podstawą są oczywiście piłki i rakieta. Piłka do padla przypomina piłeczkę tenisową i występuje w kolorze zielonym lub żółtym. Jest jednak mniej sprężysta, a co za tym idzie – niżej się odbija. Jej średnica mieści się w granicach 6,35 – 6,77 cm. Rakieta kształtem przypomina tą do tenisa i squash, z tą różnicą, że jest o wiele mniejsza i nie posiada siatki. W całości jest wykonana z tworzywa, zazwyczaj pianki i włókna szklanego. Na powierzchni do odbijania znajduje się ok. 60 otworów o średnicy 13 mm. Do rączki rakiety jest przymocowany nieelastyczny sznurek, który w czasie gry – jako zabezpieczenia - trzeba założyć na nadgarstek.

Od czego warto zacząć uprawiając ten rodzaj sportu?  

Gra w padla niesie z sobą wiele korzyści. Jest to gra drużynowa, która pozwala zadbać o szczupłą sylwetkę, a przy tym nie stawia takich wymagań pod względem kondycji, jak na przykład tenis ziemny. Z tego powodu ten rodzaj sportu jest świetną opcją na aktywny wypoczynek z całą rodziną lub ze znajomymi.

Na samym początku warto się zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie sportowe oraz wygodną odzież. Korty do padla są pokryte sztuczną murawą z piaskiem, a więc wymagają butów gwarantujących dobrą przyczepność do podłoża. Muszą też zapewniać boczną stabilność oraz amortyzować wstrząsy. Takie obuwie nie tylko pozwoli zachować komfort gry, ale będzie również gwarantowało bezpieczeństwo i uchroni przed ewentualnymi urazami. Jeśli chodzi o strój – trzeba go dobrać do temperatury panującej na korcie. Wiadomo, że w chłodniejsze jesienne dni na odkrytym korcie lepiej sprawdzi się sportowa koszulka z długim rękawem, niż taka na ramiączkach. Przy wyborze ubrań warto też zwrócić uwagę na materiał i wybrać taki, który szybko odprowadza wilgoć. Jeśli dopiero planujesz zakup – poszczególnych części garderoby szukaj po prostu w działach z odzieżą tenisową.

Jaki sprzęt zawodowcom i amatorom oferuje Decathlon?

Jeżeli chcesz kupić profesjonalny sprzęt, nie czekaj – koniecznie poznaj ofertę produktów do gry PADEL, jaką proponują sklepy Decathlon. Znajdziesz wszystko w jednym miejscu i zaoszczędzisz wiele czasu na skompletowanie wszystkich elementów wyposażenia. Przywołamy tutaj tylko niektóre z nich. Po pierwsze znajdziesz tam szeroki wybór modeli rakiet do padla w różnych wzorach i kolorach. Z pewnością wybierzesz coś, co najbardziej Ci opowiada i to nie tylko pod względem wizualnym. Do tego możesz wybrać owijki na rączkę rakiety, zaprojektowane dla graczy na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki nim powierzchnia uchwytu jest wygodna i przyczepna, zapewniając w ten sposób doskonały komfort gry. Owijki kosztują niewiele i są produkowane we wszystkich kolorach tęczy, dlatego z łatwością wybierzesz coś pod kolor rakiety, albo swojego ulubionego stroju sportowego. W Decathlon znajdziesz też profesjonalne buty do padla, posiadające specjalne żłobienia zapewniające właściwą przyczepność na powierzchni kortu.

Zasady gry w padla nie są skomplikowane, więc ich przyswojenie nie zajmuje dużo czasu. Nawet osoba, która pierwszy raz weszła na kort, jest w stanie zagrać mecz. Padel, jako gra towarzyska integruje zawodników. Jednocześnie pozwala poczuć ducha współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji. Co ważne – wiele kortów znajduje się wewnątrz budynków, dlatego nawet zła pogoda nie stanowi przeszkody w uprawianiu tego sportu. Podsumowując - nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować tego sportu.