jedzenie-w-pracy

Większość dorosłych spędza co najmniej osiem godzin dziennie w miejscu pracy. Przez ten czas zazwyczaj jemy w przerwach, najczęściej „cokolwiek” i w pośpiechu. Pracownicy, którzy pracują na zmiany, jedzą jeszcze bardziej nieregularnie i często są skazani na niezdrowe jedzenie. Jednak zdrowe odżywianie przy pracy zmianowej jest całkowicie możliwie. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, co powinniśmy jeść i kiedy. Czy możliwe jest punktualne i zrównoważone jedzenie w miejscu pracy, pracując na zmiany?

Cechy żywienia podczas pracy zmianowej

Osoby pracujące w systemie zmianowym zazwyczaj zużywają ogromne ilości energii. Aby zachować zdolność do pracy, muszą zwracać uwagę na swoją dietę. W końcu nieregularne jedzenie ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. U ludzi stale funkcjonuje określony rytm („zegar biologiczny”), który sprawia, że organizm pracuje inaczej w dzień i w nocy. Wydajność człowieka jest zwykle wysoka w ciągu dnia, natomiast nocą organizm pracuje nieco mniej produktywnie. Zmniejsza się tętno i ciśnienie oraz zmniejsza się tempo trawienia. Praca zmianowa poważnie przestawia nasz rytm biologiczny. Co ważne, samo przyjmowanie pożywienia nie wpływa na wewnętrzny rytm biologiczny, ponieważ jest on związany z kontaktem organizmu ze światłem (słonecznym lub sztucznym). Pracownicy zmianowi muszą zwracać uwagę na zrównoważoną dystrybucję jedzenia w okresie pracy.

Optymalny harmonogram posiłków podczas pracy na nocnej zmianie

Zapotrzebowanie na energię osoby pracującej na nocnej zmianie jest tak samo duże, jak osoby pracującej w ciągu dnia. Podczas pracy nocnej potrzebujemy przynajmniej jeden pełny posiłek, odpowiadający zużyciu energii w procesie pracy. Dzięki temu stabilizuje się apetyt i możemy zapobiec zaburzeniom pracy przewodu pokarmowego. Najlepiej trzymać się następującego harmonogramu posiłków. Jeśli zaczynamy pracę o 21:00-22:00, to przed wyjściem z domu warto spożyć lekki posiłek (ok. 19:00-20:00). Ostatni posiłek spożywamy natomiast ok. 2 godziny przed zakończeniem pracy. Momentem głównego posiłku powinna być północ lub 1 godzina nocy. Najlepiej, aby był to gorący posiłek. Gorące potrawy rozgrzewają i pomagają produktywnie pracować przez całą noc, natomiast podjadanie zdrowych przekąsek pomaga zapobiegać spadkowi poziomu cukru we krwi i ma pozytywny wpływ na wydajność i koncentrację. W utrzymaniu zdrowej diety nawet jeżeli pracujemy w systemie zmianowym, pomoże catering dietetyczny Świętochłowice. Dieta pudełkowa to wygodne rozwiązanie, ponieważ otrzymywane posiłki możemy spożywać w dowolnym momencie dnia.