W miniony piątek i sobotę świętochłowiccy policjanci wraz z I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach nadkom. Michałem Szynolem promowali w strefie kibica dwa bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa narzędzia internetowe. Mowa tu o aplikacji na urządzenia mobilne MOJA KOMENDA oraz o Krajowych Mapach Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W piątkowe oraz sobotnie popołudnie w strefie kibica powstałej w związku z odywającymi się w Świętochłowicach Mistrzostwami Świata w Speedrowerze nie zabrakło namiotu świętochłowickiej Policji. Mł.asp. Marcin Michalik wraz z dzielnicowym z Piaśnik sierż. Bartłomiejem Ścieburą promowali bezpieczeństwo w mieście. Głownem celem było zaprezentowanie mieszkańcom miasta oraz wszystkim przyjezdnym aplikacji Moja Komenda oraz narzędzia internetowego Krajowe Mapy zagrożeń Bezpieczeństwa. W promocję zaangażowany był również I Zastępca Komendanta Miejskiego w Świętochłowicach nadkom. Michał Szynol, który obecny był w strefie w niedzielę, podczas odbywających się finałów. W promocje bezpieczeństwa świętochłowiczan włączyła się również świętochłowicka Straż Miejska.
Aplikacja Moja Komenda umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
Aplikacja Moja Komenda zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodaliśmy do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo Moja Komenda umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.
Moja Komenda dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w App Store i Google Play. Usługa jest bezpłatna.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu, - informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji na terenie których została już uruchomiona, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA DOSTĘPNA NA URZĄDZENIA MOBILNE
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 14 września 2016 roku. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon. Użytkownicy pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dodatkowo, od lipca 2018 roku podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć.