Pijany kierowca z Zabrza zatrzymany rano za jazdę bez świateł
Rano na ulicy Chorzowskiej doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Mężczyzna prowadził pojazd bez włączonych świateł, a badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu kara do 3 lat więzienia oraz przepadek pojazdu.

Kontrola drogowa na ulicy Chorzowskiej

Około godziny 8:00 rano, policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena, który poruszał się bez włączonych świateł. Okazało się, że za kierownicą siedział 53-letni mieszkaniec Zabrza. Funkcjonariusze szybko wyczuli woń alkoholu, co skłoniło ich do przeprowadzenia badania alkomatem.

Badanie alkomatem i jego wyniki

Badanie wykazało, że mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Jest to poziom, który zdecydowanie nie pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu. W związku z tym, policjanci natychmiast odebrali mu prawo jazdy oraz zabezpieczyli samochód, sporządzając protokół tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego.

Surowe konsekwencje prawne

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, mężczyźnie grozi kara do 3 lat więzienia, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Nowe przepisy, które obowiązują od 14 marca, przewidują również przepadek pojazdu na rzecz państwa. Jest to dodatkowa sankcja mająca na celu odstraszenie od jazdy pod wpływem alkoholu.

Skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko złamanie prawa, ale także ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol wpływa na zaburzenia równowagi, osłabienie refleksu, zbyt wysoką ocenę własnych możliwości, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Apel do społeczności

Policja apeluje do wszystkich członków rodzin, pasażerów i znajomych, aby nie pozwalali na prowadzenie pojazdu przez osoby pod wpływem alkoholu. Wspólne działania mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i uniknięcia niepotrzebnych tragedii. Nie bądźmy bierni i reagujmy na sytuacje, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego.


Źródło: Policja Świętochłowice