Wczoraj 19 listopada obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych policjanci ze Świętochłowic wykorzystali na profilaktykę kierowców, wręczając im specjalnie ulotki i odblaski, a także przestrzegając i informując o możliwych zagrożeniach na drogach. Obchody te stwarzały okazję do zwrócenia uwagi na globalny problem, jakim są wypadki drogowe i ich ofiary.

Mundurowi z miejscowej komendy chcąc zniwelować tego typu zdarzenia, przeprowadzili szereg czynności mających na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.


19 listopada od wczesnych godzin porannych pracowali na ulicach, badając stan trzeźwości kierujących. W tym dniu mundurowi dokonywali także pomiarów prędkości, co miało na celu zatrzymanie piratów drogowych. W ten sposób policjanci starali się wpłynąć na bezpieczeństwo. Dodatkowo przeprowadzali oni rozmowy z kierującymi, wręczali im ulotki przypominające o zachowaniach koniecznych do spełnienia warunków bezpiecznej jazdy. Wiele osób otrzymało w ten dzień odblaski, które zwiększają naszą widoczność i pozwalają zniwelować wiele zagrożeń na drogach. Zachęcamy, by nosić je nie tylko wówczas, gdy wymagają tego przepisy, ale także w obszarze zabudowanym - zwłaszcza po zmroku w słabo oświetlonych miejscach. Dajemy w ten sposób szansę kierowcy, by ten mógł odpowiednio zareagować.


Do kierowców natomiast apelujemy o pamięć, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego. Ponadto przypominamy, aby zdjąć nogę z gazu, szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego, z którym mamy właśnie do czynienia.  Kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Zadbajmy o to, aby Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych nie dotyczył nas samych.

  • ulotki oraz obrazki leżące na masce radiowozu
  • policjanci wykonujący kontrolę drogową
  • policjant wręczający odblask kierowcy