Mieszkaniec Świętochłowic odpowie za przywłaszczenie telefonu. Mężczyzna znalazł smartfon na ławce i uznał, że może sobie go wziąć. Dzięki sprawnej pracy dzielnicowych oraz kryminalnych, szybko udało się namierzyć i zatrzymać sprawcę.
Śledczy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach w sobotę przyjmowali zgłoszenie dotyczące utracenia telefonu wartości niemal 3 tysięcy złotych. W tym samym czasie w związku z tą sprawą dzielnicowi dokonali sprawdzenia monitoringu miejskiego, na którym widać jak młoda kobieta wstaje z ławki przy ulicy Katowickiej, omyłkowo zostawiając na ławce swój telefon i odchodzi. Na nagraniu po chwili do ławki podchodzi mężczyzna, rozgląda się wokół siebie niespokojnie i zabiera smartfon.
Dzielnicowi, którzy są najbliżej mieszkańców miasta, szybko rozpoznają osobę z nagrania. Niezwłocznie ustalają adres mężczyzny i udają się do niego z wizytą.
W mieszkaniu mundurowi zastali 49-letniego mężczyznę, który za ich namową szybko wydał ukryty wcześniej w mieszkaniu telefon. Został zatrzymany. Za przestępstwo, jakim jest przywłaszczenie mienia, odpowie przed sądem a grozi mu nawet rok za kratami.
Jak widać na przykładzie powyższego zdarzenia przysłowiowe „znalezione - nie kradzione” nie idzie w parze z brakiem odpowiedzialności karnej. Dlatego przypominamy, że rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Znaleziony przedmiot należy zwrócić prawowitemu właścicielowi lub zgłosić ten fakt Policji albo zanieść do biura rzeczy znalezionych.
Pamiętajmy, że przywłaszczenie to przestępstwo lub wykroczenie, które opisano w poniższych ustawach:
• artykuł 284 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3;
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5;
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku;
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
• artykuł 119 Kodeksu wykroczeń
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne;
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego;
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.