Zastosuj się do kilku poniższych wskazówek, aby w pełni wykorzystać działanie szczoteczki sonicznej:
- Nałóż na główkę szczoteczki niewielką ilość pasty do zębów, a następnie ustaw urządzenie pod kątem 45 stopni względem powierzchni zębów. Końce włókien powinny być skierowane do linii dziąseł.
- Wybierz odpowiedni dla siebie tryb pracy, a następnie uruchom szczoteczkę. Jej główkę przesuwaj powoli wzdłuż łuku zębowego.
- Nie musisz samodzielnie odmierzać czasu szczotkowania, gdyż zrobią to za Ciebie czasomierze. Poinformują o upływie dwóch minut, a także co trzydzieści sekund przypomną o konieczności zmiany szczotkowanej strefy uzębienia.
- W przypadku wewnętrznej strony zębów przednich ustaw główkę urządzenia pionowo.
- Nie dociskaj główki szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów, gdyż możesz w ten sposób przyczynić się do uszkodzenia szkliwa.
- Na koniec całego procesu wypluj nadmiar pasty. Zdejmij końcówkę z rękojeści
i dokładnie wypłucz ją pod bieżącą wodą, po czym odstaw do wyschnięcia.
Tryby pracy w szczoteczkach sonicznych
Szczoteczki soniczne posiadają zazwyczaj dwa, trzy lub nawet pięć trybów pracy, które różnią się od siebie przeznaczeniem, intensywnością działania i liczbą wykonywanych ruchów. Najpopularniejsze z nich to:
- tryb do codziennego mycia – podstawowy tryb ze średnią intensywnością ruchów, pozwalający na oczyszczanie zębów z codziennych osadów i bakterii
- tryb delikatnego mycia – bazuje na mniej intensywnych ruchach, rekomendowany jest osobom z nadwrażliwością zębów lub stanem zapalnym dziąseł
- tryb wybielający – w tym trybie szczoteczka pracuje najszybciej i najintensywniej, aby usunąć zewnętrzne przebarwienia po kawie, herbacie czy po papierosach
- tryb do pielęgnacji dziąseł – polecany osobom, które chcą zadbać o zdrowie swoich dziąseł
- tryb do masażu dziąseł – łączy w sobie delikatne szczotkowanie zębów oraz łagodny masaż dziąseł, który poprawie ich ukrwienie i wzmacnia je
- tryb polerujący – to dodatkowy tryb do polerowania, wygładzania i rozjaśniania zębów, który trwa zazwyczaj jedną minutę
- tryb ortodontyczny – przeznaczony do oczyszczania trudno dostępnych elementów aparatu ortodontycznego, mostów, implantów i koron.
Szczoteczka soniczna a aparat ortodontyczny
Szczoteczki soniczne to urządzenia, które są wręcz przystosowane do szczotkowania zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny. Dzięki swoim szybkim ruchom wymiatającym docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych czy okolic zamków i łuków aparatu, skutecznie oczyszczając je z płytki nazębnej, resztek pokarmowych, osadów i bakterii. Niektóre szczoteczki soniczne wyposażone są w specjalny tryb oraz końcówki do oczyszczania elementów aparatu ortodontycznego.
Jak długo myć zęby szczoteczką soniczną?
W celu dokładnego wyczyszczenia zębów powinniśmy używać szczoteczki sonicznej przez dwie minuty. Należy robić to przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Większość modeli wyposażono w timery, które odmierzają prawidłowy czas szczotkowania zębów, a co pół minuty informują o konieczności zmiany szczotkowanej strefy uzębienia.
Czy szczoteczka soniczna wybiela zęby?
Szczoteczka soniczna przywróci zębom ich naturalną barwę i błysk, jednak nie wybieli ich ponad pierwotny odcień. Dodatkowo, usuwając płytkę nazębną oraz przebarwienia powierzchniowe, pomoże utrzymać efekt jasnego uzębienia na dłużej.
Czy szczoteczka soniczna zastąpi nici dentystyczne lub irygator?
Choć szczoteczka soniczna skutecznie oczyszcza jamę ustną, to nie jest w stanie zastąpić nici dentystycznych czy irygatora w usuwaniu wszystkich nieczystości z przestrzeni międzyzębowych. Wspomniane przyrządy stanowią świetne uzupełnienie codziennej higieny zębów i dziąseł, a ich stosowanie jest konieczne do tego, aby zadbać o kompleksową ochronę jamy ustnej.
Czy do szczoteczki sonicznej należy używać specjalnej pasty?
Wraz ze szczoteczką soniczną nie trzeba używać specjalnej pasty do zębów, jednakże taki produkt, z uwagi na prędkość pracy wspomnianego urządzenia, musi być bezpieczny dla szkliwa zębowego. Wobec tego powinien wyróżniać się niskim współczynnikiem ścieralności (RDA<100), gęstszą konsystencją oraz mniejszą ilością zastosowanych składników pieniących. W przeciwnym razie pasta do zębów może uszkodzić szkliwo i doprowadzić do powstawania jego ubytków.