W dniach 20-26 lutego odbędzie się kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z porady oraz pomocy nie tylko policjantów, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Jak w poprzednich latach, policjanci ze Świętochłowic wezmą udział w tej akcji. Wszystkie zainteresowane osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać bezpłatnie informacje. Serdecznie zapraszamy do naszej jednostki.

Cała inicjatywa narodziła się w 2000 roku i od tego czasu, w lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym czasie różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. W organizację akcji – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączyli się również asystenci sędziów, adwokaci, radcy prawni, psycholodzy, kuratorzy, policjanci oraz inni specjaliści.

Patronatem i pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również świętochłowiccy policjanci włączyli się w akcję. Zadaniem „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.

Od 20 do 26 lutego każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli innych podmiotów.

W Komendzie Miejskiej Policji w Świętochłowicach bezpłatnych porad oraz niezbędnych informacji w dniach od 20 do 26 lutego bieżącego roku w godzinach 09.00-13.00, udzielać będzie policjant Wydziału Kryminalnego aspirant sztabowy Hanna Makowska, w ramach wykonywanych czynności, posiadanej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu postępowań karnych. W przypadku realizacji czynności służbowych przez wyżej wymienioną funkcjonariuszkę porad prawnych i pomocy udzielać będą policjanci wyznaczeni przez Naczelnika Wydziału Kryminalnego.

W trakcie tego tygodnia, w ramach specjalnie organizowanych dyżurów, policjanci w ramach wykonywanych czynności, posiadanej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu postępowań karnych, udzielać będą niezbędnych informacji. To wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Poniżej zamieszczamy listę takich ośrodków i punktów lokalnych oraz mapę ich lokalizacji.

Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym.

W dniach od 20 do 26 lutego 2023 r. w budynku Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach przy ulicy Wojska Polskiego 16C, policjanci będą pełnili dyżury. Po podejściu do okienka informacyjnego, dyżurny jednostki lub jego zastępca, wskażą policjanta udzielającego porad w danym dniu.

Pamiętaj, każda osoba fizyczna, której dobro chronione prawem bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest uznawana według prawa za ofiarę i może żądać respektowania swych praw.

W Świętochłowicach można uzyskać pomoc również bezpośrednio na terenie Specjalistycznego Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „PRZYSTAŃ”, mieszczącego się przy ulicy Zubrzyckiego 36.

Tam bezpłatnych porad, pomocy oraz niezbędnych informacji, całodobowo 7 dni w tygodniu udzielać będzie pracownik socjalny, psycholog, pedagog, terapeuta SOW „PRZYSTAŃ”, pod numerem telefonu: 509-398-668 (adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., jak również prawnik wyżej wymienionego ośrodka, który będzie dostępny w każdą środę oraz czwartek w godzinach 15.15-19.15.