Dni są coraz chłodniejsze, a często temperatura zwłaszcza w nocy spada poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. Wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z całodobowej, bezpłatnej infolinii 987 oraz z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Świętochłowiccy policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy i schronienia w związku z obniżająca się temperaturą. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, czy tereny zielone znajdujące się na terenie miasta.

Ten okres to znak dla świętochłowickich mundurowych, aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenia, a w późniejszym okresie zimowym nawet na zamarznięcia.
Wraz ze spadkiem temperatury policjanci, wspólnie z innymi służbami i instytucjami, większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Takie osoby nie zważają na to, że większość budynków przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu.

Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.

Policja apeluje o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby! Możemy skorzystać m.in. z policyjnej platformy

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.