Chociaż znaczna większość naszego społeczeństwa to katolicy, coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z tradycyjnego pochówku religijnego, stawiając na ceremonię o charakterze świeckim. Jak wygląda i czym wyróżnia się taka uroczystość? Co to jest pogrzeb świecki?
Pogrzeb świecki – dla kogo?
Pogrzeb świecki może być zarówno wolą zmarłego wyrażoną przed śmiercią, jak i decyzją jego bliskich organizujących pochówek.
Pochówek o charakterze świeckim organizowany jest przede wszystkim w przypadku tych zmarłych, którzy za życia jasno określali się jako niewierzący. Często też decyzja o takiej ceremonii zapada wtedy, gdy nieżyjący – mimo że w młodości przyjmował sakramenty – przestał być w kolejnych etapach życia związany z Kościołem Katolickim. Chodzi tu więc o osoby o odmiennym światopoglądzie, niepraktykujące lub przeciwne działaniom instytucji kościoła lub związku wyznaniowego. Często taką formę ceremonii wybierają również ludzie innych, niezbyt powszechnych w naszym kraju wyznań.
Ceremonia bez księdza i nabożeństwa
Podstawową różnicą między świeckim a religijnym pogrzebem jest brak udziału osoby duchownej jako prowadzącej pochówek. Nie ma tu więc księdza odprawiającego mszę w kościele, jak to bywa przy tradycyjnych, katolickich uroczystościach. Zamiast niego jest Mistrz Ceremonii Pogrzebowej, czyli osoba zawodowo zajmująca się żegnaniem zmarłych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by pogrzeb świecki prowadził ktoś bliskiego z otoczenia nieżyjącego. Warto podkreślić, że taka forma pochówku całkowicie pomija wszelkie obrzędy religijne. Brak więc nie tylko mszy i czytania Pisma świętego, ale też modlitw, pieśni oraz jakichkolwiek symboli, znaków czy akcesoriów religijnych (krzyże, figurki świętych, różańce, obrazy itp.).
Pogrzeb świecki – jak wygląda uroczystość?
Pogrzeb świecki może być prowadzony przez dowolną osobę – najczęściej, jak zostało to wspomniane, jest to Mistrz Ceremonii. Uroczystość odbywa się nie w kościele, ale np. w specjalnej sali zakładu funeralnego. Zebrani mają szansę wysłuchać mowy pogrzebowej, po raz ostatni pożegnać się z bliskim, obejrzeć zdjęcia czy filmy z jego wizerunkiem, wspomnieć najważniejsze wydarzenia z jego życia. Całości towarzyszyć mogą w tle ulubione utwory nieżyjącego, wykonane na żywo przez muzyka lub odtworzone z nagrań.
Dzięki temu pochówek w świeckiej odsłonie ma z reguły nieco bardziej indywidualny, spersonalizowany charakter niż klasyczna ceremonia w obrządku religijnym. Oprawa wydarzenia zależna jest wyłącznie od wyboru najbliższych, którzy mogą zdecydować o niemal wszystkich aspektach i elementach związanych z przebiegiem ostatniej drogi zmarłego. Każdy punkt ceremonii – od przemowy, przez dekoracje aż po motywy muzyczne – można dopasować do postaci zmarłego, jego stylu bycia, światopoglądu, gustu i zamiłowań, by w ten sposób oddać mu hołd. Wydarzenie kończy się złożeniem trumny z ciałem lub urny z prochami do grobu bądź kolumbarium – pod tym względem nie ma żadnych różnic w porównaniu do uroczystości katolickiej. Warto pamiętać, że pogrzeb świecki jest w świetle prawa tak samo ważny i dozwolony, jak ceremonia o charakterze religijnym.
Firma Kocel, którą można znaleźć pod adresem https://kocel.pl/swietochlowice/ , służy wszechstronną pomocą w organizacji pogrzebów świeckich w Świętochłowicach oraz pobliskich miejscowościach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma ta jest w stanie zadbać o wszystkie kwestie, które są niezbędne, aby taka uroczystość żałobna była ostatnim pożegnaniem, zapadającym w pamięć i serce osobom w nim uczestniczącym.