38-letni mieszkaniec Świętochłowic w ostatnich miesiącach dokonał aż dwunastu kradzieży z włamaniem do altanek ogródkowych. Łupem złodzieja padły m.in. telewizory, mikrofalówki, czajnik elektryczny, szlifierki kątowe, wkrętarki oraz zestawy narzędzi. Czynów dopuścił się w warunkach multirecydywy.

W toku wykonywanych czynności świętochłowiccy kryminalni ustalili, że w okresie od czerwca do października 2022 roku, 38-letni świętochłowiczanin dokonał aż 12 kradzieży z włamaniem do altanek ogrodowych w jednych z Rodzinnych Ogródków Działkowych na terenie miasta Świętochłowice. Mężczyzna włamywał się  do wnętrza altanek i zabierał z nich m.in. sprzęt RTV, elektronarzędzia oraz okablowanie. Łączna wartość strat to kilka tysięcy złotych. Część tego sprzętu została zabezpieczona przez świętochłowickich kryminalnych.

Na początku miesiąca włamywacz został zatrzymany. Po nocy spędzonej w policyjnej celi mężczyzna przyznał się do wszystkich popełnianych czynów i usłyszał 12 zarzutów kradzieży z włamaniem. Nie był to jego „pierwszy występ gościnny” na ogródkach. 38-latek był już wcześniej karany za podobne czyny, za które odbył już karę pozbawienia wolności. Teraz więc odpowie za włamania w warunkach recydywy wielokrotnej. Złodziejowi grozi nawet 15 lat za kratami.


Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem, występujący od wielu lat w całym kraju. Pomimo działań Policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców tych przestępstw, zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często kable, butle gazowe, narzędzia oraz wartościowe przedmioty takie jak radioodbiorniki, telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt AGD. W zasadzie wszystko, co można spieniężyć. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.
Apelujemy o czujność, zamykanie furtek czy altanek i niepozostawianie dokumentów, czy gotówki bez nadzoru. Zachęcamy też do należytego zabezpieczenia altanek czy pomieszczeń, w których chowane są narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie.


PAMIĘTAJ ! ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA, NALEŻY:
• Dokładnie zamknąć swoje altany i domki letniskowe, w tym okna. Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np.: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
• Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
• Starannie zabezpieczyć altanę lub domek-wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty.
• Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania.
• Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy-może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
• O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami-poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.
• Ubezpieczyć swój domek, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.


O wszelkich pilnych zagrożeniach informujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Sytuacje, które nie wymagają natychmiastowej interwencji, można zgłaszać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub kontaktować się z dzielnicowym, wykorzystując stworzoną w tym celu aplikację Moja Komenda.