W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” świętochłowiccy mundurowi wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczęli cykl spotkań w miejscowych szkołach podstawowych. Wszystko po to, aby droga do szkoły dla najmłodszych mieszkańców miasta była bezpieczna. Podczas prelekcji stróże prawa przypomnieli dzieciom, jakich zasad należy przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia. Pierwszaki i ich starsi koledzy chętnie odpowiadali na pytania i z wielkim zainteresowaniem słuchali policjantów.

Pierwszy tydzień nauki to bez wątpienia wyzwanie dla młodych mieszkańców miasta, którzy rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Dzieci w wieku szkolnym stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Dlatego w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci ze świętochłowickiej komendy wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczęli cykl spotkań w miejscowych szkołach podstawowych. Wszystko po to, aby przekazać dzieciom, a w szczególności pierwszakom cenne porady w kwestii ich bezpieczeństwa. Dla mundurowych to priorytet, aby dzieci znały przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Uczestnicy prelekcji mieli okazję porozmawiać z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. W czasie spotkań mundurowi uczyli dzieci, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Opowiadali o tym, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak ważne są odblaski. Omówili również znaczenie niektórych znaków drogowych.

Choć głównym tematem spotkań była bezpieczna droga do szkoły, stróże prawa nie zapomnieli o innych ważnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo małych mieszkańców miasta. Mundurowi wykorzystują każdą okazję, aby przypominać dzieciom co zrobić, gdy widzą niebezpieczeństwo, albo mają kontakt z nieznajomym. Przypominają także numery służb ratunkowych i uniwersalny europejski numer alarmowy 112. Najmłodsi mieszkańcy miasta chętnie odpowiadają na pytania policjantów „popisując się” dotychczas zdobytą wiedzą oraz pokazują, w jaki sposób prawidłowo przechodzi się przez jezdnię zgodnie z najważniejszą zasadą: „popatrz w lewo, popatrz w prawo i ponownie w lewo”.

Wskazówki dla ucznia:

 • Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:
 1. czerwone oznacza STÓJ!!!
 2. zieloneIDŹ.
 • Przechodząc przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:
 1. możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów,
 2. zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny),
 3. przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze,
 4. nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią,
 • Nie spychaj nikogo z chodnika na jezdnię dla zabawy.
 • Pamiętaj: jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.
 • Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła,
 • Jeśli nie masz jeszcze 150cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez policję obowiązkiem rodziców i opiekunów jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Na przykład podczas wspólnego spaceru powinni oni pokazać dzieciom niekoniecznie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść, utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym. Warto pamiętać, że przejście na drugą stronę jezdni to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie. Warto uczyć dzieci dobrych nawyków i umiejętności rozpoznawania zagrożeń.

Mundurowi życzą wszystkim dzieciom sukcesów w nauce, przede wszystkim jednak bezpiecznej drogi do szkoły!

Pliki do pobrania

 • opis plakatu Bezpieczna droga do szkoły
  11.69 KB