Wrzesień w ogródku to pracowity miesiąc. Jak się okazuje nie tylko dla działkowców. Niestety w tym czasie do „roboty” zabierają się również rabusie. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni wielu właścicieli działek rezygnuje z prac ogrodowych, rzadziej spędzając na nich czas. To nie umyka uwadze złodziei, którzy tylko czekają na łatwy zysk. Ich łupem pada najczęściej pozostawiony sprzęt ogrodniczy. Warto więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu altanek i mienia.

Choć sezon działkowy się jeszcze nie skończył, a pogoda nie sprzyja relaksowi na ogródku, wielu działkowców powoli przygotowuje je do zimy. Wraz z upływem lata, wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa jesień. Dla wielu ogrodników najbliższe trzy miesiące to wbrew temu, co pokazywały termometry za oknem w ostatnich dniach – gorące miesiące, bo wiążą się z bardzo intensywnymi pracami. W tym czasie jeszcze przed nadejściem zimy trzeba zadbać nie tylko o rośliny i glebę, ale również odpowiednio zabezpieczyć ogrodowe urządzenia i narzędzia. Sezon warto zakończyć tak, aby nie było przykrych niespodzianek na wiosnę, bowiem złodzieje nie biorą wolnego. Każda wartościowa rzecz pozostawiona bez opieki jest dla nich łakomym kąskiem.

Pod koniec lata na działkach pojawia się coraz mniej osób. Rodziny z dziećmi coraz rzadziej korzystają z relaksu na ogródku z uwagi na zmieniającą się aurę i coraz krótsze dni, które zniechęcają do spędzania czasu na dworze. Warto jednak się przemóc, włożyć cieplejsze ubranie i odpowiednio zabezpieczyć altanki przed dostępem niepowołanych osób. Nadchodzące chłodniejsze dni, poza osobami bezdomnymi, szukającymi schronienia, niestety uaktywnią też rabusiów, szukających cennych łupów.

Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem, występujący od wielu lat w całym kraju. Pomimo działań Policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców tych przestępstw, zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często butle gazowe, narzędzia oraz wartościowe przedmioty takie jak telewizory, lodówki czy agregaty. W zasadzie wszystko, co można spieniężyć. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów. Aby zapobiec występowaniu takiej przestępczości, dzielnicowi miejscowej komendy odwiedzają tereny ogródków działkowych i w rozmowach z ich właścicielami ostrzegają przed działaniami złodziei. Apelują o czujność, zachęcają też do należytego zabezpieczenia altanek czy pomieszczeń, w których chowane są narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie. Przypominają, aby przede wszystkim nie kusić złodzieja i nie trzymać w ogródkowych altankach wartościowych przedmiotów.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo Twojej działki, należy:

  • właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość na przykłąd skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu,
  • zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną,
  • starannie zabezpieczyć altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty,
  • regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania. Warto też zwiększyć wizyty na terenie ROD zimą,
  • podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy - może to być sposób zbierania informacji przez złodziei,
  • o bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami - poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

Przypominamy, że każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często „przymykamy oko” na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Zapewniamy, że wystarczy tylko telefoniczne powiadomienie Policji o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską w myśl kampani „Nie reagujesz, akceptujesz!”. Taka postawa umożliwia funkcjonariuszom podjęcie stosownych działań.