Aktualnie w naszym kraju zauważyć możemy gwałtowny wzrost zainteresowania samochodami napędzanymi na prąd. W związku z tym stale poszerza się infrastruktura ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Coraz więcej osób decyduje się także na zamontowanie własnej ładowarki, w domu lub garażu, np. Wallbox. Czym jest? Jak wybrać najlepsze urządzenie? Jakie zalety ma korzystanie z domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Czym jest Wallbox?
Wallbox jest jednym z rodzajów ładowarek do samochodów elektrycznych oraz hybrydowych plug-in. Jak wynika z nazwy, urządzenie to montowane jest na ścianie budynku, najczęściej jedno- lub wielorodzinnego. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku znaleźć można specjalne słupki, które umożliwiają posadowienie ładowarki w miejscu bez dostępu do stabilnej konstrukcji. Zazwyczaj posiada jedno zwykłe gniazdo, a co za tym idzie może ładować jeden samochód w tym samym czasie. Dla bezpieczeństwa gniazdo nie jest zasilane, gdy stacja nie jest używana. Gdy pojawią się problemy z zasilaniem, cały system zostaje pozbawiony napięcia. Klasyczny, dobry Wallbox kosztować może około 2.500 zł – 3.000 zł, jednak na rynku znaleźć można także droższe, bardziej zaawansowane modele, które pozwalają na zasilanie więcej niż jednego auta w tym samym czasie. Do kosztów zakupu urządzenia należy doliczyć także te związane z jego posadowieniem. Wallbox pomoże zamontować śląska firma SigmaPolska.pl, która uważana jest za jednego z liderów elektromobilności w regionie. Dokona także rzetelnej wyceny prac.
Jaki Wallbox wybrać?
Na rynku znaleźć można wiele modeli Wallboxów, które doskonale sprawdzą się dla użytkowników o różnych potrzebach. Pierwszym z nich jest GreenCell Wallbox 22kW z kablem Type 2, którego największymi zaletami są ładowanie najwyższą dostępną dla prądu przemiennego mocą, czyli 22kW, a także automatyczne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w działaniu sieci. Green Cell EV14 wyposażony został ekran LCD, który pokazuje najważniejsze parametry ładowania. W sprzedaży znaleźć można także Zaptec Go, która stanowi najmniejsze z oferowanych urządzeń, dlatego doskonale sprawdzi się na ograniczonych przestrzeniach. Wyposażono go w najnowocześniejsze technologie, łączy się z sieciami Wi-Fi oraz LTE. Podobnie jak wymieniony wcześniej model umożliwia ładowanie najwyższą dla prądu przemiennego mocą. Webasto Pure to kolejne rozwiązanie z rodziny Wallboxów. Jego największymi zaletami są bezpieczeństwo, komfort korzystania oraz prostota. Dzięki wbudowanemu zabezpieczeniu przed upływem prądu stałego urządzenie może być szybko i łatwo zainstalowane, a podczas jego eksploatacji koszty są znacznie obniżone.
Należy zaznaczyć, że nie jest to pełen katalog Wallboxów dostępnych na rynku, a jedynie polecane przez ekspertów modele. W celu poznania pełnej oferty, warto skontaktować się z firmą działająca w branży elektromobilności, np. wcześniej wspomnianą Sigma Polska. Jej pracownicy przedstawią najlepsze opcje w danej sytuacji oraz pomogą dokonać wyboru.
Jakie zalety płyną z posiadania Wallboxa?
Inwestowanie w domowe stacje ładowania to bardzo dobre posunięcie dla wszystkich użytkowników samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Wynika to z faktu, że Wallboxy pozwalają na szybsze ładowanie pojazdu, przez co oszczędza się czas, a także pieniądze (zwłaszcza gdy ładowarka zasilana jest dzięki panelom fotowoltaicznym). Należy zaznaczyć, że urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, a montaż na ścianie wyklucza ryzyko przypadkowego uderzenia przez pojazd oraz uszkodzenia go. Nie należy obawiać się kwestii związanych z obsługą Wallboxa – jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, warto zaznaczyć, że wyposażona została w zaawansowane systemy, które pozwalają na zabezpieczenie pojazdu oraz urządzenia przed uszkodzeniami. Zazwyczaj posiada dodatkowo optymalnej długości kabel ze złączem typu 2 o uniwersalnym europejskim standardzie.