Prawo sąsiedzkie - czym jest?

Niewiele jest osób, które choć raz nie miały okazji do frustracji i zdenerwowania z powodu poczynań sąsiada. W utrzymaniu przyjaznych stosunków sąsiedzkich przeszkadzają nocne imprezy, płaczące czy biegające dzieci, szczekający pies, wystawianie śmieci przed drzwi, głośna muzyka, grillowanie na balkonie, awantury. Niektóre z tych zachowań są tylko różnicami w stylu życia, inne są niezgodne z prawem. Jakie? O tym mówi prawo sąsiedzkie.

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb

Sąsiada nikt sobie nie wybiera. Często kupując nieruchomość, nie wiemy, kto zamieszka obok nas, tymczasem jest to bardzo ważne. Dobry sąsiad to bowiem prawdziwy skarb. Najlepiej więc jeszcze przed wprowadzeniem móc ich poznać. Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, jest to dość proste, wystarczy zapukać w drzwi obok. Gorzej jest przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. W takich sytuacjach często sąsiednie lokale są nie zamieszkałe, a inwestor nie może przekazać danych nabywców. Deweloperzy w Świętochłowicach udzielają jednak ogólnych informacji takich jak czy mieszkanie obok kupiła rodzina z dziećmi, starsze małżeństwo czy singiel. Warto też zapytać, kto jest zainteresowany lokalami na osiedlu – czy to są ludzie młodzi, czy raczej starsi. Ważną informacją będzie też to, czy w budynkach na parterze będą lokale usługowe i jeśli tak to jakie. Te proste informacje pozwolą wyrobić sobie pierwszą wizję przyszłych sąsiadów i ocenić, czy dobrze będzie się z nimi mieszkać.

Trudne sąsiedztwo – jak sobie z nim poradzić?

Chociaż do łez zaśmiewamy się z perypetii bohaterów filmu Sami swoi, to nikt nie chciałby żyć z sąsiadem jak pies z kotem. Niestety kłótnie sąsiedzkie to niemal norma. Najczęściej toczą je osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych – blokach. Cienkie ściany i zła akustyka, a także duża ilość wspólnej przestrzeni rodzi wiele problemów, głównie związanych z hałasowaniem i zachowaniem porządku. W przypadku pojawienia się konfliktów najlepiej rozwiązać je na drodze pokojowej - prosząc sąsiada o zaniechanie działań, które przeszkadzają. Nie zawsze jednak rozmowa przyniesie oczekiwany skutek. W takich wypadkach warto odwołać się do prawa sąsiedzkiego.

Czym jest prawo sąsiedzkie?

Zgodnie z definicją prawo sąsiedzkie to zespół norm określających uprawnienia i obowiązki właściciela nieruchomości w stosunkach sąsiedzkich. Prawo to opiera się na przepisach cywilnych, a dokładnie art. 143-154 Kodeksu Cywilnego. Należy jednak zaznaczyć, że prawo sąsiedzkie nie stanowi wyodrębnionego działu prawa cywilnego, jego normy rozsiane są po różnych aktach prawnych. Mają one za zadanie zapobiegać i minimalizować konflikty między właścicielami sąsiadujących nieruchomości. 

Co reguluje prawo sąsiedzkie?

Wbrew pozorom prawo reguluje wiele kwestii związanych ze stosunkami sąsiedzkimi. Mówi m.in., że należy powstrzymywać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości. Nakazuje także udostępnić za wynagrodzenie służebnoś

drogi, jeśli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Zabrania natomiast wykonywania robót ziemnych, które grożą sąsiedniej nieruchomości utratą oparcia. Prawo sąsiedzkie reguluje również kwestie gałęzi, owoców i liści spadających na sąsiednią posesję, koszty utrzymania płotów, przekroczenia granic podczas budowy.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl