W świętochłowickim I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się prelekcja dla młodzieży na temat problematyki „uzależnień”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas pierwszych. W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, mundurowa miejscowej komendy opowiadała młodzieży jak szkodliwe i niebezpieczne jest zażywanie środków psychoaktywnych.

Mundurowa świętochłowickiej policji odwiedziła wczoraj I Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach. Odbyła się tam prelekcja z uczniami klas pierwszych poświęcona zagrożeniom wynikającym z eksperymentowania z zakazanymi substancjami. Głównym tematem spotkania były „uzależnienia”. W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” poruszona została również problematyka negatywnych konsekwencji ich zażywania. Podczas wykładu wyemitowano spot promujący kampanię, którego celem jest przekazanie słuchaczom jak szkodliwe i niebezpieczne są środki psychoaktywne. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Wszyscy chętnie wzięli udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem alko i narko-gogli, które imitują świat widziany oczami osoby po zażyciu narkotyków/dopalaczy lub alkoholu. Na koniec uczniom wręczono broszury informacyjne z hasłem kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

  • mundurowa podczas prelekcji o narkotykach i dopalaczach w I Liceum Ogólnokształcącym
  • mundurowa podczas prelekcji o narkotykach i dopalaczach w I Liceum Ogólnokształcącym
  • mundurowa podczas prelekcji o narkotykach i dopalaczach w I Liceum Ogólnokształcącym