Świętochłowice: I Świętochłowicki Festiwal Kulturowy “Tradycja w jazzie zawarta”

3 min czytania

Pierwsze takie wydarzenie w historii miasta! Serdecznie zapraszamy wszystkich na trzydniowe ucztowanie z jazzem wraz z Fundacją Kultura w Mieście oraz Telewizją JAZZ TV.

16.09.2022 godzina 19:00

MeckSchmidtWiatr Silesian Project

W zbiorku pieśni śląskich, spisanych przez Adolfa Dygacza, odnalazłam o wiele więcej niż nuty czy słowa. Każda z pieśni stanowi zapis doświadczeń i uczuć. To prawdziwe historie żołnierzy, ich żon oraz matek, a także wszystkich, którzy walczyli o wolność Śląska. Prostym melodiom towarzyszą poruszające teksty o tęsknocie, lęku, cierpieniu, ale również o miłości i wierze w sens tej walki. Tworząc oprawę muzyczną i myśląc o słuchaczu, chciałam wyeksponować tę nadzieję poprzez zestawienie folkloru z jazzem gatunkiem, który w swej istocie do wolności dąży. Szczerze wierzę, że zaprezentowanie pieśni we współczesnej aranżacji przyczyni się do zachowania pamięci, która ludziom tym zwyczajnie się należy.

17.09.2022 godzina 19:00

Królestwo Beskidu

Jest to muzyczny projekt Katarzyny Gacek Dudy, który łączy inspiracje muzyką beskidów z improwizacją jazzową. Zespół koncertował w Europie i Azji. Powstał w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą m.in: muzycy Beskidu żywieckiego i Śląskiego reprezentujący etniczne brzmienie zespołu oraz muzycy jazzowi. Repertuar KB to przede wszystkim autorskie utwory Katarzyny Gacek Dudy.

Katarzyna Gacek Duda, flety etniczne, skrzypce

Marcin Sidor skrzypce

Beniamin Wałach altówka

Paweł Wszołek kontrabas

Franciszek Raczkowski fortepian

18.09.2022 godzina 19:00

“Adam Oleś hurdu_hurdu” featuring “Radostowianki folk ensemble”

W 2012 roku Adam Oleś wiolonczelista i aranżer kojarzony z jazzem, postanowił sięgnąć do korzeni śląskiego folku i wykorzystać niektóre motywy dla stworzenia własnej wersji projektu inspirowanego śląskością o nazwie hurdu_hurdu. W sensie muzycznym projekt jest próbą stworzenia kolażu godki śląskiej, prostych ludowych melodii oraz współczesnej aranżacji, która korzysta z całej palety barw od ethno-jazzu po world music. Wszystko po to aby całość nie tylko zadziwiała, ale i na nowo odkrywała to, co wydawało się dobrze znane. Wyboru utworów dokonano wertując dostępne archiwalne wydawnictwa folkowe, między innymi Adolfa Dygacza czy Teodora Wasta oraz współpracując i koncertując okazjonalnie z Regionalnym Zespołem Śpiewaczym Radostowianki z Radostowic, pod kierunkiem entuzjastki i kolekcjonerki śląskich pieśni, pani Jadwigi Masny. Dla twórcy projektu hurdu_hurdu to właśnie zestawienie folkowej naiwnej liryki z wrażliwością współczesnych, profesjonalnych muzyków (takich jak: Tomek Kałwak, Sławek Berny, Bugusław Kaczmar, Radosław Nowicki, Damian Kurasz) w połączeniu z niezwykle śpiewającą po śląsku Dominiką Kierpiec-Kontny dawało gwarancję uzyskania świeżości brzmienia oraz autentyczności. Projekt został zrealizowany w 2012 roku (Falami) i zdobył III nagrodę w Konkursie na Folkowy Fonogram Roku” organizowanym przez Polskie Radio Program II , w ramach konkursu Nowa Tradycja 2013”, na którym wokalistka Dominika Kierpiec-Kontny zdobyła wyróżnienie indywidualne. W okresie 2012-2019 hurdu_hurdu prezentowano na wielu festiwalach i indywidualnych koncertach w całej Polsce, w tym między innymi podczas festiwalu Kolory Polski, organizowanego przez Filharmonię Łódzką czy podczas Zaduszek Jazzowych w Kopalni Soli w Wieliczce. W 2017 roku Adam Oleś wraz z Dominiką Kierpiec-Kontny, zdobyli główną nagrodę w III Turnieju Muzyków Prawdziwych. organizowanym przez Filharmonię Szczecińską. Obecnie hurdu_hurdu funkcjonuje w zmiennym składzie, od duetu po sekstet, w zależności od kontekstu. Projekt ewoluuje również w kwestii formy, wykorzystując tematy pieśni śląskich jako pretekst do instrumentalnych bardziej jazzowych interpretacji. Jedyne co się nie zmieniło od 2012 roku, to determinacja twórcy projektu Adama Olesia, aby śląski folk brzmiał naturalnie i prawdziwie, a przy tym niezbyt archaicznie.

Skład Zespołu “Adam Oleś hurdu_hurdu” featuring “Radostowianki folk ensemble”:

Dominika Kierpiec Kontny śpiew
Adam Oleś wiolonczela, fortepian
Tomek Kałwak (lub Bogusław Kaczmar) fortepian, instrumenty klawiszowe,
Sławek Berny perkusjonalia (cajon, wave drum)
Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki pod kierunkiem Haliny Gryszko

Wstęp bezpłatny. Miejsce: Centrum Kultury Śląskiej, Świętochłowice, ul. Krauzego.

Urząd Miejski w Świętochłowicach,

swietochlowice.pl/wiadomosci/i-swietochlowicki-festiwal-kulturowy-tradycja-w-jazzie-zawarta/

Autor: krystian