Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. Dlatego też mundurowi ze świętochłowickiej komendy zwracają szczególną uwagę na autokary oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek. Przypominamy o obowiązujących zasadach kontroli autokarów w naszym mieście.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, młodzieży i seniorom podczas wyjazdów jest jednym z priorytetów dla świętochłowickich policjantów. Niewątpliwie stan techniczny pojazdów wpływa na bezpieczeństwo podróży. Każdego dnia, nie tylko w okresie letnim, policjanci ruchu drogowego sprawdzają, czy nie budzi on zastrzeżeń. W czasie kontroli stróże prawa będą sprawdzać przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.
Policjanci przypominają również rodzicom, nie tylko organizatorom wycieczek i pełnoletnim uczestnikom, o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autokaru i jego obowiązkowego wyposażenia.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach informuje, że policyjne kontrole autokarów w naszym mieście odbywają się na:
parkingu przy budynku tutejszej komendy - ulica Wojska Polskiego 16 c.

Zgłoszenia dotyczące przeprowadzenia kontroli przez policjantów należy kierować z kilkudniowym wyprzedzeniem (min. 3-dniowym)

  • w formie pisemnej na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • lub telefonicznej pod numerem: 47 85 44 290 (sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KMP Świętochłowice, w godzinach 8.00 – 15.00), 47 85 44 255 (Oficer Dyżurny KMP Świętochłowice).

W trakcie zgłoszenia podać należy:
    • datę i godzinę wyjazdu,
    • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
    • liczbę autokarów.
Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli. Wzór pisemnego zgłoszenia można pobrać z dolnej części strony.

Wskazany termin pozwala racjonalnie zaplanować kontrole, w celu usprawnienia przeprowadzanych czynności przez mundurowych w dniach, w których zgłoszono kilka kontroli autobusów. Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę autokaru około jednej godziny przed planowaną godziną odjazdu. Przeprowadza się również kontrolę z pasażerami, lecz wówczas należy pamiętać, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest niemożliwa, co nie nastraja pozytywnie już siedzących na swoich miejscach i czekających na wyjazd pasażerów. Przewoźnik lub organizator w tej sytuacji organizuje podstawienie kolejnego autobusu, którego kontrolę można ustalić już telefonicznie z Oficerem Dyżurnym KMP w Świętochłowicach lub bezpośrednio z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:
    • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
    • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
    • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
    • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.


WSZYSTKIM KIEROWCOM ŻYCZYMY SZEROKIEJ I BEZPIECZNEJ DROGI.

Pliki do pobrania

  • kontrola autokarów - zgłoszenie
    48 KB