W naszym kraju najbardziej brakuje pracowników wykonujących proste, dorywcze prace. Do zawodów deficytowych oprócz elektryka, spawacza i inżyniera, zalicza się także ślusarz. Według Barometru Zawodów to właśnie ślusarzy jest w Polsce jak na lekarstwo. Nasi przedsiębiorcy tę dramatyczną sytuację na rynku pracy ratują, zatrudniając pracowników z Ukrainy. 

Ślusarz — jeden z najbardziej deficytowych zawodów

Ślusarz z Ukrainy — ratuje sytuację w wielu polskich przedsiębiorstwach

Trudna sytuacja na Ukrainie spowodowała, że wielu obywateli tego kraju zdecydowało się opuścić ojczyznę. Czy jednak masowo napływający do Polski Ukraińcy staną się remedium na bolączki naszych branż? Jest duża szansa na to, że wesprą oni naszą gospodarkę. Jednak wśród uchodźców przeważają matki z dziećmi, a to nie zaspokoi potrzeb kadrowych naszego rynku pracy. Jakie jest zatem rozwiązanie? Wystarczy skorzystać z agencji pośrednictwa pracy, która działa w wielu krajach, w tym na Ukrainie. Ślusarz z Ukrainy jest obecnie tak samo w cenie, jak polski fachowiec. Z tą jednak różnicą, że Polak woli pracę u naszego zachodniego sąsiada. Ukraińcy ratują zatem naszą sytuację gospodarczą, ponieważ dzięki nim polscy przedsiębiorcy mogą wywiązać się z wielu zleceń i kontraktów. 

Jak ślusarz z Ukrainy wykonuje swoją pracę?

Ślusarz z Ukrainy, podobnie jak i inny pracownicy z tego kraju, jest zmotywowany, rzetelny i sumienny. Nie dziwi zatem, że nasi pracodawcy cenią taką postawę. Ukraińcy często biorą nadgodziny i nie protestują przeciw pracy w weekendy. Zadania, na które Polak narzeka, obywatel ze Wschodu wykonuje z dużym zaangażowaniem. 

Zawód ślusarza — dla jakich osób jest przeznaczony?

W zawodzie ślusarza doskonale odnajdą się ci, którzy lubią majsterkować. Ślusarz na co dzień zajmuje się obróbką metalu. Zawód ślusarza ma bogatą tradycję, choć obecnie dostosował się do możliwości, jakie oferuje współczesny rynek pracy. Czym zatem zajmuje się ślusarz? Naprawia on, usprawnia i tworzy nowe rzeczy z metalu. Doskonale poradzi sobie, jeśli chodzi o mechanikę samochodową, jak i wiele innych branż. Ślusarz wykaże się w budownictwie, w firmach sanitarnych i instalacyjno-grzewczych, w serwisach naprawy sprzętu domowego, w pracowniach ślusarstwa artystycznego. 

Osoba na stanowisku ślusarza musi mieć przede wszystkim odpowiednie wykształcenie. To jednak nie wszystko. W zawodzie ślusarza liczy się nie tylko ukończona szkoła, ale także zdolności manualne. Ponadto ślusarz powinien wykazać się cierpliwością, dokładnością i rzetelnością. Nasi pracodawcy nie mają wątpliwości co do tego, że ślusarz z Ukrainy ma wszystkie te cechy. 

Jakie są prognozy dla polskiego rynku pracy?

Ukraińcy, którzy przybyli do naszego kraju w  celach zarobkowych (lub wyemigrowali z powodu wojny) najchętniej wybierają formę zatrudnienia, jaką jest etat. Wzrost liczby obywateli z Ukrainy zgłoszonych do ZUS świadczy o tym, że ich pobyt w naszym kraju pomału się stabilizuje. Ukraińcy to istotne wsparcie dla wielu sektorów takich jak transport, budownictwo, usługi czy produkcja. Te dane dają podstawę do tego, aby sobie uświadomić, jak bardzo nasza gospodarka potrzebuje obcokrajowców. 

Liczne sondaże pokazują, że Ukraińcy przyjeżdżający do naszego kraju doskonale radzą sobie ze znajdowaniem pracy. Pomaga im w tym również coraz lepsza znajomość języka polskiego, którego uczą się wprost rekordowo szybkim tempie.

Aby zatrudnić cudzoziemca i zarejestrować go w ZUS nie potrzeba przechodzić skomplikowanych procedur, tym bardziej że zasady nadawania Ukraińcom numeru PESEL znacznie przyspieszyły. To wszystko sprawia, że jako kraj możemy odetchnąć z ulgą, ponieważ obcokrajowcy ze Wschodu są w stanie uzupełnić nasze braki kadrowe. Nie będzie zatem problemu, aby znaleźć elektryka, inżyniera, spawacza, czy ślusarza z Ukrainy. 

 

Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-ukrainy.html