Okres świąteczny to czas rodzinnych spotkań. Wiele osób skorzysta z wolnego, by spotkać się ze swoimi bliskimi. Na miejscu jednak pozostaną rabusie, którzy nie biorą wolnego. Okazja niestety sprzyja złodziejom. Aby święta przebiegły do końca w radosnej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa. Nawet jeśli wychodzisz z domu tylko na chwilę, pamiętaj, aby zamknąć drzwi w domu czy mieszkaniu.

Zanim pojedziesz do swojej rodziny, by z nimi spędzić zbliżający się wyjątkowy świąteczny czas, warto pomyśleć o swoim dobytku. Zadbaj o to, aby po powrocie nie spotkała Cię nieprzyjemna niespodzianka. Pomyśl o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Nie ma uniwersalnych rad, które ustrzegą nas przed kradzieżą. Najważniejsza jest daleko posunięta ostrożność i umiejętność przewidywania. Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania to priorytet za każdym razem, gdy wychodzimy choćby na dłuższe zakupy lub wyjeżdżamy, pozostawiając swój dobytek bez nadzoru na kilka dni. Mieszkanie, w którym zgromadzony jest dobytek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamaniem do Twojego mieszkania. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody: wyważenie okna, stłuczenie szyby, wyważenie drzwi balkonowych. Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bo sami im ułatwiamy działanie, nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru. By ograniczyć to ryzyko, w pierwszej kolejności warto poprosić zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, lub poprosić zaufanych sąsiadów by zwrócili uwagę na nasz dobytek. Warto pozostawić numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie można się z nami skontaktować. Warto też zwrócić uwagę na to, by w naszej skrzynce pocztowej nie nagromadził się nadmiar makulatury. To znak dla złodzieja, że mieszkanie lub dom stoją puste. Ważne jest także dokładne sprawdzenie okien oraz drzwi czy przypadkiem nie pozostawiliśmy ich otwartych. Zakręćmy zawory z wodą i gazem, gdyż niespodziewana awaria podczas naszej nieobecności może skutkować utratą dorobku całego życia. Mimo wszystko starajmy się informować o naszym wyjeździe jak najmniejszą liczbę osób.

Nie ryzykuj niepotrzebnie!

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica są dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności,
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy,
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj w banku,
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera), oznakuj je w indywidualny trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

Poznaj swojego sąsiada.

Dobrze znający się sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Dlatego też porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „Sąsiedzką czujność”:

Jeżeli:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
  • usłyszysz hałas w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub parkingu,
  • staniesz się świadkiem włamania,
  • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców.

Jeżeli masz podejrzenie, że może dojść do próby włamania, niezwłocznie poinformujmy o tym Policję, dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Co, jeśli w Twoim mieszkaniu doszło do włamania ?

Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Istotne dla dalszego rozwoju sytuacji jest to, aby nie zacierać śladów. Gdy staniesz się ofiarą włamania, wezwij na miejsce Policję. Postaraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy – w ten sposób unikniemy zatarcia śladów pozostawionych przez włamywaczy. Po przyjęciu zgłoszenia przez Policję, do mieszkania przyjedzie technik, który zabezpieczy dostępny materiał dowodowy. Mundurowi dokonają oględzin miejsca zdarzenia oraz spiszą oszacowane przez poszkodowanego straty. Każda informacja mogąca pomóc w schwytaniu sprawców przestępstwa jest istotna, dlatego nie należy bać się zadzwonić do najbliższej jednostki Policji.