Miasto Świętochłowice podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do modernizacji budynku Centrum Kultury Śląskiej “Grota” w Lipinach.
To wstęp do kompleksowego odrestaurowania kulturalnego serca dzielnicy oraz kolejny krok zmierzający do zmiany jej wizerunku.
5 kwietnia 2022 roku przedstawiciele Gminy i wykonawcy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej zabytkowego budynku “Groty”.
Dokumentacja, która powstanie jeszcze przed końcem roku, otwiera nam drogę do ubiegania się o środki unijne przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. M.in. dzięki nim planujemy zrealizować kompleksową modernizację. Wstępnie szacowana wartość prac to ponad 7 mln zł – zapowiada Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.
Projekt przebudowy budynku ma na celu dostosowanie go do potrzeb statutowych CKŚ oraz obowiązujących przepisów prawa. W szczególności dotyczy to przepisów przeciwpożarowych oraz wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jak również dostosowania budynku pod względem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zlecona dokumentacja ma dać obraz budynku optymalnego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym, estetycznym, technicznym i eksploatacyjnym. Wykonawca będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji w terminie 7 miesięcy.
Wyremontowana „Grota” będzie reprezentacyjnym miejscem na kulturalnej mapie Świętochłowic, spełniającym obowiązujące dziś wymagania techniczne. Da nam to większy wachlarz możliwości tworzenia kultury w profesjonalnej odsłonie, a przede wszystkim dostępnej bez barier. Budynek nie tylko będzie estetycznie wyglądał, ale będzie także bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny – mówi Magdalena Nowacka-Kolano, Dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.
Wyłonionym w przetargu wykonawcą dokumentacji jest firma Karol Cudziło Architektura i Budownictwo z Warszawy. Wartość zamówienia opiewa na kwotę 344 400,00 zł brutto.
Zakres prac obejmuje opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do przebudowy budynku “Groty” – opisuje Robert Kamiński, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, podkreślając jednocześnie, że w obiekcie konieczne jest zarówno zaplanowanie, jak i wykonanie prac obejmujących wymianę wszystkich instalacji, unowocześnienie systemu ogrzewania, remont dachu oraz elewacji.
Gdy blisko rok temu wokół tematu “Groty” pojawiło się wiele nieścisłych informacji, zapewniałem, że przeprowadzenie remontów mających na celu spełnienie wymogów prawnych jest konieczne. Teraz plany się materializują. Jestem przekonany, że po zakończeniu remontu budynek będzie tętnił życiem dużo bardziej, niż do tej pory, stając się jednocześnie kolejną wizytówką Lipin oraz powodem do dumy dla mieszkańców dzielnicy – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.
Dyrekcja CKŚ również nie kryje radości.
Grota ma niepowtarzalny klimat, szczególnie piękna sala widowiskowo-teatralna, która dzięki modernizacji otrzyma drugie życie i w pełni będzie można wykorzystać jej potencjał – dodaje Magdalena Nowacka-Kolano.
Modernizacja “Groty” to kolejny krok zmierzający do wydobycia na światło dzienne olbrzymiego potencjału Lipin obok remontów kamienic, powstania Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina Lipinki”, rozbudowy sieci monitoringu miejskiego i coraz większej liczby inicjatyw mających na celu budowanie społecznego kapitału tego obszaru.
—
“Grota” znajdująca się przy ulicy Chorzowskiej 73 to jeden z trzech obiektów administrowanych przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Sam budynek posiada bogatą historię. Został wzniesiony w 1906 roku i znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Świętochłowic. Powstał z myślą o pracownikach tutejszych Zakładów Cynkowych i służył im jako dom noclegowy oraz gospoda z salą i sceną. Od początku tętnił życiem. Organizowano tu rozmaite koncerty, przedstawienia oraz zabawy. W latach 80. ubiegłego wieku ulokowano tu Miejski Dom Kultury, a wraz z nadejściem stycznia 2004 roku budynek stał się częścią Centrum Kultury Śląskiej. Oprócz “Groty” CKŚ zarządza także dużym obiektem z salą koncertową na Zgodzie oraz kompleksem Wieże KWK Polska.