Opony sezonowe, czy całoroczne?

Znaczna część właścicieli samochodów, chcąc zaoszczędzić na ogumieniu, wybiera opony wielosezonowe zamiast opon letnich i zimowych. Jak każde rozwiązanie tak i opony całoroczne mają swoje wady i zalety, a decyzja o wyborze rodzaju ogumienia powinna być podejmowana indywidualnie na podstawie potrzeb danego kierowcy. Jakie opony zatem wybrać? Sezonowe, czy całoroczne?

Dlaczego dobre opony są tak ważne?

Opony to jedyny punkt styku samochodu z nawierzchnią, z czego wynika, że to od jakości opon zależy bezpieczeństwo oraz to, w jaki sposób samochód zachowuje się na drodze. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i skracają drogę hamowania, zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy. Dodatkowo dobre opony zwiększają komfort podróżujących i zmniejszają zużycie paliwa. Jednak, aby tak było, opony muszą być w dobrym stanie dlatego, jeśli ogumienie jest uszkodzone, ma wytarty bieżnik lub jest po prostu stare, to należy je wymienić, w czym pomoże sklep internetowy z oponami Opony letnie na https://noweopony.pl/opony/letnie/185/65/r15, zimowe i całoroczne to bogata oferta produktów różnej klasy i w różnym budżecie, dlatego w sklepi online każdy znajdzie ogumienie idealne dla siebie.

Opony całoroczne – wady i zalety

Główną zaletą opon wielosezonowych jest fakt, że nie trzeba pamiętać o ich wymianie, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo nie trzeba się martwić o właściwe przechowywanie jednego kompletu opon, a jest to często duży problem jeśli nie dysponuje się garażem. Niestety opony całoroczne nigdy nie dorównają parametrami oponom sezonowym, inaczej mówiąc, opona letnia zawsze będzie lepsza od tej wielosezonowej latem. Natomiast zimowka zawsze lepiej sprawdzi się zimą niż ogumienie całoroczne. Wynika to z faktu, że producenci, tworząc oponę na tak skrajnie różne warunki, muszą znaleźć kompromis, aby ogumienie zapewniało minimum bezpieczeństwa i komfortu w każdy warunkach. To nie znaczy, że nie warto kupować opon całorocznych. Są one dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla pewnej grupy kierowców. Komu więc opłaca się założyć opony wielosezonowe? Wszystkim tym, którzy cenią sobie bezpieczną i spokojną jazdę, a poruszają się głównie po mieście, nie wybierając się w dłuższe trasy.

Opony sezonowe – wady i zalety

Opony sezonowe są przede wszystkim idealnie dostosowane do warunków panujących w danej porze roku. To oznacza, że opony letnie stworzone są z mieszanki gumy przystosowanej nawet do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu zapewniają odpowiednią sprężystość i przyczepność do podłoża. Natomiast opony zimowe ze względu na specyficzną budowę bieżnika oraz jego większą głębokość mają większą przyczepność na zaśnieżonych, czy mokrych nawierzchniach, co skraca drogę hamowania i zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Do wad opon sezonowych można zaliczyć konieczność ich przechowywania i wymiany oraz wydatek na dwa komplety opon. Jednak warto pamiętać, że opony całoroczne ze względu na swą specyfikę szybciej się zużywają od opon sezonowych. To oznacza, że na przestrzeni kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat wydamy prawdopodobnie bardzo podobną kwotę niezależnie jakie opony kupujemy.