Funkcjonalność kart płatniczych

Karty płatnicze mają różne rodzaje, ale także wykazują się innymi funkcjami. Pod względem funkcjonalności wyróżniamy: karty bankomatowe, karty płatnicze, karty identyfikacyjne, karty wstępnie opłacane i karty wirtualne. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdej z nich.

Karta bankomatowa - jest przeznaczona do wykonywania operacji w bankomacie, np. do dokonywania wypłat gotówki oraz do sprawdzenia stanu rachunku, zmiany kodu PIN, wydrukowania historii transakcji na rachunku, złożenia prostego zlecenia płatniczego lub zdeponowania pieniędzy na rachunku posiadacza karty. Karta bankomatowa może również pełnić rolę karty identyfikującej jej posiadacza oraz umożliwiać dokonanie wypłaty gotówki poza bankomatem, np. w kasie banku wyposażonej w terminal umożliwiający weryfikację kodu PIN.

Karta płatnicza - służy do realizacji płatniczych transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Karta ta nie musi posiadać funkcji umożliwiającej wypłatę gotówki z bankomatu lub kasy banku. Ponadto z kartą nie musi być związany numer PIN. Jednak większość banków wydaje karty płatnicze posiadające obok zwykłych funkcji płatniczych również możliwość wypłaty gotówki i inne funkcje karty bankomatowej. Artykuł powstał we współpracy z portalem branżowym https://www.regionalia.com.pl/

Karta identyfikacyjna - umożliwia przede wszystkim identyfikację jej właściciela. Do tego służy numer karty, który może być zapisany bezpośrednio na karcie, np. w postaci kodu kreskowego, zakodowanie na pasku magnetycznym lub mikroprocesorze. Numer ten musi być odczytany przy użyciu odpowiedniego elektronicznego narzędzia. Dodatkowo na karcie identyfikacyjnej można umieścić zdjęcie jej posiadacza oraz wzór jego podpisu. Karta identyfikacyjna może być używana np. w banku do potwierdzenia tożsamości klienta, jako karta stałego klienta sklepu lub punktu usługowego, karta umożliwiająca kontrolę dostępu do określonych budynków lub pomieszczeń, karta biblioteczna. W banku karta identyfikacyjna może być zastosowana zamiast tradycyjnych metod identyfikacji klienta, czyli zamiast sprawdzenia wzoru podpisu lub dokumentu tożsamości.

Karta wstępnie opłacona (elektroniczna portmonetka) – charakteryzuje się tym, że środki, które można wydać za jej pomocą, nie znajdują się na żadnym rachunku bankowym. Można powiedzieć, że „fizycznie” znajdują się wewnątrz karty lub są zakodowane w postaci odpowiednich impulsów. Zasada działania kart tego typu polega na umieszczaniu na rachunku określonej kwoty pieniędzy, która jest następnie wydawana podczas płacenia za usługi nabywane w Internecie.

Karta wirtualna - służy wyłącznie do dokonywania transakcji bez fizycznego użycia karty. Karty wirtualne są zwykłymi kartami debetowymi, które przeznaczone są tylko do realizacji wirtualnych zakupów. Jednocześnie nie posiadają ani paska magnetycznego, ani chipa. Oferują większą dostępność i bezpieczeństwo. Bank, który wydaje kartę wirtualną, zakłada specjalne konto, na którym będą znajdowały się przelewane przez klienta pieniądze przeznaczone na wirtualne zakupy.