Wiele wydarzeń w życiu człowieka jest niemożliwych do przewidzenia. Choroby, wypadki czy śmierć często przychodzą w najmniej spodziewanych momentach, pociągając za sobą negatywne następstwa. W celu asekurowania się przed skutkami niekorzystnych zdarzeń warto zainwestować w odpowiednią dla nas polisę ubezpieczeniową. Czym jest polisa na życie i dlaczego opłaca się ją posiadać?
Ubezpieczenie a ryzyko
Ubezpieczenie jest pojęciem pojawiającym się praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, co spowodowane jest powszechnym występowaniem ryzyka. Ryzyko jest obecne w życiu każdego człowieka i dotyczy wszystkich wykonywanych przez niego czynności. Można je zdefiniować jako zdarzenie, którego skutki są niemożliwe do przewidzenia i mogą być niekorzystne.
Terminem nieodłącznie związanym z ubezpieczeniami jest ryzyko ubezpieczeniowe. Warto wspomnieć, że przyczyną istnienia sektora ubezpieczeniowego jest obecność ryzyka we wszelkich działaniach podejmowanych przez ludzi. Branża ubezpieczeniowa zajmuje się ochroną swoich klientów przed negatywnymi następstwami ryzyka ubezpieczeniowego. Warto wspomnieć, że nie każde ryzyko jest możliwe do ubezpieczenia, stąd czasami spotyka się pojęcie ryzyka nieubezpieczalnego, zwanego też spekulatywnym.
Czym jest ubezpieczenie?
Mianem ubezpieczenia określa się oparty na umowie obowiązek świadczenia ubezpieczyciela w przypadku nastąpienia w życiu ubezpieczonego przewidzianych w umowie zdarzeń. Z kolei ubezpieczony, w zamian za zapewnianą ochronę, zobowiązany jest do płacenia składek firmie ubezpieczeniowej. Istnieje wiele klasyfikacji ubezpieczeń opartych o różnorodne kryteria, takie jak np. długość trwania umowy, stopień swobody jej zawierania itd. Z uwagi na podmiot ubezpieczenia wyróżnia się:
- ubezpieczenia detaliczne, zawierane między firmą ubezpieczeniową a klientem detalicznym,
- ubezpieczenia korporacyjne, zawierane pomiędzy ubezpieczycielem a klientem biznesowym.
Popularnym podziałem jest klasyfikacja zgodnie z przedmiotem ubezpieczenia, według której wyszczególnia się:
- ubezpieczenia osobowe, dotyczące takich zdarzeń jak utrata zdrowia, kalectwo, śmierć i starość,
- ubezpieczenia majątkowe, odnoszące się do ochrony dóbr ubezpieczonego, a także jego odpowiedzialności cywilnej.
Polisa na życie
Jedną z form ubezpieczenia osobowego jest ubezpieczenie na życie, w którym dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy jest polisa na życie. Każda polisa, aby mogła być uznawana za ważną, musi zawierać następujące elementy:
- dane firmy ubezpieczeniowej,
- dane osoby, która ma być objęta ochroną ubezpieczeniową,
- datę oraz miejsce utworzenia polisy,
- datę rozpoczęcia ochrony i datę jej końca,
- oznaczenie przedmiotu,
- oznaczenie ryzyk,
- sumę ubezpieczenia,
- podpis firmy ubezpieczeniowej.
Polisa na życie jest rodzajem polisy, w której ochronie ubezpieczeniowej podlega życie człowieka. Niniejsza polisa stanowi wsparcie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej dla uposażonych, będących zazwyczaj bliskimi członkami rodziny. Polisa na życie posiada zwykle charakter terminowy i obowiązuje w dokładnie określonym czasie. Ubezpieczenie na życie jest szczególnie polecane, gdy mamy do spłaty kredyt hipoteczny lub inne większe zobowiązania finansowe. W takiej sytuacji nasza rodzina otrzyma świadczenie pomagające spłacić zadłużenie. Na rynku oferowane nam są różnorodne rodzaje polis na życie. Niektóre łączą w sobie trzy funkcje, takie jak:
- ochronna, czyli podstawowa, gwarantująca ustaloną ochronę ubezpieczeniową,
- inwestycyjna, pozwalająca na inwestowanie gromadzonych środków,
- oszczędnościowa, dająca możliwość odkładania pieniędzy celem ich późniejszego spożytkowania.
Polisy na życie różnią się także pod względem liczby osób objętych ubezpieczeniem. Rynek oferuje nam bowiem nie tylko ubezpieczenia indywidualne, ale również rodzinne czy grupowe.
Niewątpliwie największą zaletą zakupu polisy na życie jest gwarancja, że przyszłość naszej rodziny jest zabezpieczona finansowo. Za sprawą rozszerzeń ochrony ubezpieczeniowej, którą możemy przy okazji nabyć, możemy także czuć się bezpieczni np. w przypadku choroby. Warto zagwarantować sobie poczucie bezpieczeństwa i zakupić odpowiednią dla nas polisę na życie.