W skrócie wyprodukowanie odpowiedniego opakowania dla konkretnego towaru nie ogranicza się do włożenia go do dowolnego kartonu. W praktyce cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga sporej wiedzy z tego zakresu.
Produkcja opakowań a rodzaje tektury
Obecnie produkcja opakowań koncentruje się na korzystaniu z mieszanych materiałów, a nie jak kiedyś pochodzących w stu procentach z niszczejącego środowiska naturalnego. Obecnie są to materiały trwałe, a jednocześnie biodegradowalne, pochodzące z odnawialnych źródeł. Najczęściej produkcja opakowań wykorzystuje tekturę falistą oraz tekturę litą – solidne i odporne nawet na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Tektury mają swoje grubości dostosowywane do potrzeb i konkretnych zleceń.
Produkcja opakowań a rodzaje druku
Kiedy nasze opakowane jest już przygotowane – to znaczy dla konkretnego produktu została wymyślona najlepsza możliwa powłoka, przychodzi czas na kwestie estetyczne, czyli szatę graficzną. Zawsze ważnym elementem takiej szaty – bez względu na funkcję, jaką ma pełnić docelowo opakowanie – jest przedstawienie logo firmy. Produkcja opakowań zawsze dopasowuje odpowiedni rodzaj druku do aktualnych zapotrzebowań. W grę wchodzi w tym przypadku druk offsetowy, cyfrowy lub fleksograficzny. Oczywiście każdy z nich przeznaczony jest do innych zadań – jeden wykorzystywany jest przy dużych zamówieniach, inny, gdy w grę wchodzi prędkość wykonania zamówienia od początku do końca.