Są takie dziedziny życia, o których nie wiemy zbyt wiele. Przykładowo, słysząc termin 'zakuwanie węży hydraulicznych' większość z nas nie ma bladego pojęcia o co może chodzić, jeśli nie miało z tym wcześniej styczności. Aby zgłębić ten temat, najpierw musimy opowiedzieć sobie na pytanie czym są wyżej wspomniane węże. Są one stosowane głównie w różnych gałęziach przemysłu, motoryzacji, czy budownictwie. Jeśli jakieś urządzenie korzysta z oleju, wody bądź innej cieszy lub gazu sprężonego, istnieje duża szansa, że spotkamy tam przewody hydrauliczne. Z uwagi na ich charakter pracy, węże muszą być bardzo szczelne. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pracy, wykonuje się wspomniane już wcześniej zakuwanie przewodów hydraulicznych.

Jak przebiega zakuwanie?

Sam proces nie jest bardzo skomplikowany. Przewód najpierw przycinamy na pożądaną długość, a później do otworu przewodu aplikuje się dopasowane metalowe końcówki i tuleje zaciskowe. Końcowym etapem całej operacji jest zaciśnięcie węża z wykorzystaniem specjalnie dedykowanej do tych celów maszyny, czyli zakuwarki. Efektem finalnym jest spójny przewód, który zapewnia odpowiednie warunki pracy maszyny.

Różne typy przewodów i końcówek

Jak doskonale wiemy, nie każde warunki pracy są takie same. Przykładowo maszyna znajdująca się na produkcji w hali przemysłowej będzie działać w innych warunkach niż urządzenie wykorzystywane w transporcie morskim. Mając to na uwadze, warto wiedzieć, że przewody mogą, a nawet powinny, być wykonywane z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia. Węże mogą mieć inną średnicę, ilość warstw czy oplotów. Również zakres dopuszczalnych temperatur będzie różnił się w zależności od zastosowania przewodu. Należy pamiętać również o tym, by wąż spełniał wszystkie wymagane normy.

Podobnie jest z końcówkami. Każda ma swoje unikatowe zastosowanie i powinna być dobrana starannie. Musimy zwracać uwagę na średnicę, długość gwintu, rodzaj zakończenia czy metodę montażu. Montaż może być wykonany na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to aplikacja na stałe – po ściśnięciu przewodu nie będzie możliwości ściągnięcia końcówki bez jej rozcinania. Jeśli chcemy, aby późniejszy demontaż był możliwy, idealny będzie drugi typ końcówek skręcanych. Jest to rozwiązanie o wiele droższe. Z drugiej strony pozwala nam ponownie użyć zakupione elementy w innej konfiguracji, jeśli bieżąca instalacja jest już nieprzydatna.

Czym jest zakuwanie węży hydraulicznych?