Jak przygotować kosztorys budowlany do kredytu hipotecznego?

Składasz wniosek o kredyt na budowę domu i sen z powiek spędza Ci napisanie kosztorysu budowlanego? Uspokajamy, że nie wymaga on kilku stron opisu. Skup się na najważniejszych elementach inwestycji. Oto garść wskazówek, dzięki którym przygotujesz taki dokument sprawnie i szybko.

  1. Czym jest kosztorys budowy domu do kredytu?

Każdy bank ma własne zasady tworzenia kosztorysu budowlanego. Jeden będzie wymagał podania terminów ukończenia poszczególnych prac, a inny oczekuje podpisu specjalisty z uprawieniami budowlanymi. Co do zasady, kosztorys to harmonogram rozpisujący poszczególne etapy budowy domu wraz z kosztami.

Może w nim natknąć się na stan zero, surowy otwarty, surowy zamknięty, deweloperski. Wszystko zależy od tego, co już znajduje się na działce budowlanej – czy są tylko wylane fundamenty, a może wnętrze już czeka na wykończenie. Warto wiedzieć, że w kosztorysie można również uwzględnić stan pod klucz. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku bank udzieli Ci finansowania jedynie na wyposażenie w zabudowie, a nie wolnostojące.

Do czego bank potrzebuje kosztorysu budowlanego do kredytu hipotecznego? Na jego podstawie ocenia realność inwestycji, monitoruje postęp prac oraz wypłaca transze kredytu. Na postawienie domu masz zwykle 24 miesiące, tylko niektóre instytucje dają 36 miesięcy. Jak widać, czasu nie ma wiele, dlatego tak ważne jest, by budowa systemem gospodarczym była dobrze zaplanowana i spinała się terminowo. O tym, jak ważny jest kosztorys budowlany do kredytu hipotecznego, przeczytasz na stronie: https://blogkredytowy.pl/kosztorys-budowlany-do-kredytu/.

  1. Kosztorys budowlany do banku a rozliczanie transz

Kredyt na budowę domu tym się różni od zaciąganego na zakup nieruchomości, że najczęściej jest wypłacany w kilku transzach. Ilu? To zależy od stopnia zaawansowania prac, które zdążyłeś sam na budowie wykonać. Im więcej zrobiłeś, tym liczba transz będzie odpowiednio mniejsza – zamiast 5 czy 4, otrzymasz 3, 2, a czasem tylko jedną.

Co ważne, pierwsza transza jest wypłacana na podstawie wyceny nieruchomości. Jest to, obok kosztorysu, jeden z ważniejszych dokumentów, jakie musisz załączyć do wniosku kredytowego. Następne transze otrzymasz dopiero po zakończeniu kolejnych etapów prac ujętych w kosztorysie budowlanym.

Pamiętaj, że gotówkę otrzymaną z transz możesz przeznaczyć tylko na realizację działań z kosztorysu. Pominięcie jakichś robót z pewnością zostanie przez bank odnotowane. Możesz jednak zwrócić się do banku o wprowadzenie niewielkich zmian, na przykład przesunąć montaż rolet zewnętrznych na kolejny etap.

  1. O tym pamiętaj, pisząc kosztorys dla banku

Kosztorys budowlany do kredytu hipotecznego nie wymaga podawania dokładnych stawek za robociznę czy materiały. Umieszczasz ogólną kwotę za realizację danego stanu budowlanego. Banki mają jednak swoje widełki za budowę 1 m2 i zdarza się, że są to kwoty od 3 200 do 4 500 zł. Oznacza to, że na dom o powierzchni 100 m2 będziesz musiał zaciągnąć zobowiązanie o wartości minimum 320 000 zł.

W ten sposób bank ma pewność, że inwestycja powstanie. Jednocześnie nie interesuje go, że nieruchomość będzie budowana własnymi siłami – z pomocą szwagra i zniżkami w hurtowni budowlanej. Instytucja musi się zabezpieczyć na wypadek wzrostu cen czy sytuacji, gdy wsparcie rodziny nie dojdzie do skutku.

Jedną z podstawowych zasad przy tworzeniu kosztorysu budowlanego jest uwzględnienie pewnego marginesu bezpieczeństwa, gdyby początkowe kalkulacje okazały się niedoszacowane. Można o czymś zapomnieć albo coś trzeba będzie poprawić. Wtedy taki bufor pozwala zachować płynność finansową i ciągłość inwestycji.