Z okazji obchodów dnia babci i dziadka, wczoraj policjanci ze świętochłowickiej komendy przy współpracy z chorzowskim ZUS-em ostrzegali seniorów przed wszelkiego rodzaju oszustwami. Dodatkowo policjanci promowali aplikacje Moja Komenda oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Wczoraj z okazji obchodów dnia babci i dziadka, policjanci ze świętochłowickiej komendy w chorzowskim ZUS-ie po raz kolejny mieli możliwość spotkać się osobiście z seniorami ostrzegając ich przed wszelkiego rodzaju oszustwami. Mundurowi prezentowali i omawiali działanie aplikacji Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Obie aplikacje w łatwy sposób można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu w szybki sposób można znaleźć m.in. kontakt do swojego dzielnicowego bądź powiadomić Policję o zauważonych zagrożeniu.
Na odwiedzających czekały ulotki profilaktyczne oraz gadżety promujące bezpieczeństwo. Ponadto na życzenie zainteresowanych, policjanci pomagali również w instalacji aplikacji na ich smartfonach.
Przypominamy!
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Od tego czasu policjanci przy każdej okazji w trakcie organizowanych różnego rodzaju spotkań, debat społecznych, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej informują społeczeństwo o funkcjonalności tej aplikacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń. Można śmiało stwierdzić, że jest to świetny instrument współpracy Policji ze społeczeństwem. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy.
Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego – 112.
Moja Komenda
Aplikacja mobilna przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. „Moja Komenda” jest bezpłatna i została opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu. Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerem alarmowym 112.