Nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem dla ich łamania. To zasada, która znajdzie zastosowanie wobec 29-letniego mieszkańca Świętochłowic. Mężczyzna postanowił skorzystać z możliwości wypożyczenia elektrycznej hulajnogi, mimo że wcześniej spożywał alkohol. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Policjanci z miejscowej komendy jak co noc patrolowali ulice miasta, gdy na ulicy Bytomskiej ich uwagę zwrócił mężczyzna, który mimo panujących niskich temperatur poruszał się elektryczną hulajnogą. Mężczyzna postanowił przyśpieszyć sobie podróż wypożyczając ją przy pomocy popularnej aplikacji. Stróże prawa skontrolowali trzeźwość mężczyzny. Jak się okazało, 29-latek miał w organizmie ponad 1,5 promila. Spotkanie z policjantami skończyło się dla kierującego mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze!
Alkohol zaburza procesy akcji i reakcji, co wywołuje opóźnione reagowanie na przeszkody. Wystarczy już w tym przypadku jedno uchybienie, żeby doprowadzić do wypadku.

Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną czy rowerem po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
Ponadto kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.