W piątkowe przedpołudnie młodzież ze świętochłowickich szkół średnich odbyła prelekcję historyczną, a następnie zebrała zalegające śmieci wokół byłego obozu pracy w dzielnicy Zgoda, który funkcjonował tam w czasach wojny oraz krótko po niej.
Licealiści z II LO im. M. Reja oraz Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych “Don Bosko” połączyli siły podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi i wybrali się wraz z lokalnymi działaczami w miejsce upamiętniające były obóz pracy Zgoda. Akcję sprzątania zapoczątkowała Pani Patrycja Ochocka, mieszkanka miasta, która założyła profil “NIE dla śmietnika na Zgodzie”. Do akcji szybko włączyły się osoby, którym los tego miejsca nie jest obojętny. Podczas piątkowego spotkania przy historycznej bramie Grzegorz Rosengarten opowiedział o dawnym obozie, przedstawił też jego umiejscowienie oraz granice, aby słuchacze mogli jeszcze lepiej wyobrazić sobie to, co dziś już nie istnieje. Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, Andrzej Drogoń, podkreślił wagę tego miejsca i dziękował zgromadzonej młodzieży za zaangażowanie. Niestety położony za bramą teren obozu, którego nie widać bezpośrednio z drogi, jest mocno zaśmiecony. Dzień Ziemi to idealny czas, aby o niego zadbać i przytoczyć młodzieży jego historię.
Uprzątnięcie terenu to jedynie wstęp do realizacji dalszych planów dotyczących tego miejsca. O przyszłości i już podjętych krokach opowiedział wiceprezydent Sławomir Pośpiech, który także był obecny podczas piątkowej akcji.
Podejmowane są działania, które mają na celu lepsze zagospodarowanie miejsca pamięci. Nie chcemy poprzestać na bramie, którą możemy podziwiać obecnie, ale także zagospodarować tylną część terenu. Niegdyś był to plac apelowy obozu. Służy on obecnie innym celom niż te, którym powinien. W tym roku zrealizowany zostanie pierwszy etap całego planu, w ramach którego przestawiony zostanie funkcjonujący tam kamienny znicz, a przy bramie zamontowana będzie makieta obozu. Pomoże to mieszkańcom oraz gościom w lepszym wyobrażeniu sobie tego miejsca – mówił wiceprezydent.
Jak podkreślał, drugi etap działań planowany jest w przyszłym roku. Będzie to postawienie pomnika w głębszej części terenu. Trzeci etap ma objąć przygotowanie budynku, w którym mogłyby być prezentowane pamiątki, zdjęcia, być może prowadzone prelekcje dotyczące obozu. Zostały już rozpoczęte rozmowy z zarządem ogródków działkowych ROD “Zgoda”, które funkcjonują na tym terenie. Są one obiecujące.
Zagospodarowanie tego terenu na zasadzie kompromisu z pewnością lepiej posłuży zarówno użytkownikom ogródków, jak i miejscu pamięci. Nie mówimy tu o ingerencji w obszar samych działek rekreacyjnych, ale o infrastrukturze towarzyszącej, czyli o budynku, parkingu itp. – podkreślił Sławomir Pośpiech, wskazując jednocześnie na konieczność pogodzenia wszystkich stron zainteresowanych przyszłością tego miejsca.