Każdy, kto osiąga przychody musi rozliczyć się z podatku dochodowego. W tym celu należy do końca kwietnia złożyć odpowiednią deklarację podatkową do Urzędu Skarbowego. Podstawą rozliczenia jest wybór właściwego formularza. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych składają PIT36. Kto jeszcze składa PIT 36? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać?
PIT 36 – dla kogo?
Deklaracja podatkowa PIT 36 przeznaczona jest dla osób, które samodzielnie rozliczają i przekazują zaliczkę na podatek dochodowy, czyli są płatnikiem składek. Są to przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby, które uzyskały przychody za granicą oraz osoby, które pozyskały przychód z najmu lub dzierżawy. Jednocześnie wybrana została forma opodatkowania na zasadach ogólnych.
PIT 36 a inne przychody
PIT 36 umożliwia również rozliczenie innych przychodów np. z tytułu umowy i pracę, zlecenia, o dzieło, czy też emerytury bądź renty. Wystarczy uzupełnić PIT 36 informacjami zawartymi w otrzymanym PIT 11 lub PIT 40A. Trzeba też pamiętać, że w takiej sytuacji nie można złożyć dwóch osobnych deklaracji, a wszystkie przychody należy rozliczyć na deklaracji podatkowej PIT 36.
Ulgi podatkowe PIT 28
PIT 28 umożliwia wspólne rozliczenie się z współmałżonkiem, jako osoba samotnie wychowują dziecko lub wspólnie z dzieckiem do 25. roku życia. To także możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych oraz odliczeń. Najważniejsze ulgi podatkowe to: ulga prorodzinna, ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga termomodernizacyjna i ulga abolicyjna. Warto też pamiętać o odliczeniu:
- strat z poprzednich lat;
- przekazanych darowizn na organizacje pożytku publicznego;
- równowartości przekazanej krwi i jej składników;
- zapłaconych, obowiązkowych składek zdrowotnych.
Odliczenie z tytułu wszystkich darowizn nie mogą przekroczyć wysokości 6% dochodu.
1% podatku
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym warto też zadbać o przekazanie 1% swoich podatku organizacji pożytku publicznego. To doskonała forma pomocy, która nic nie kosztuje podatnika. Wystarczy wpisać dane wybranej organizacji pożytku publicznego do formularza PIT 36, a Urząd Skarbowy przekaże odpowiednią kwotę. Warto pamiętać, że często jest to główne źródło finansowania dla wielu organizacji, dlatego warto zadbać o przekazanie 1% podatku.
Kiedy zwrot podatku?
Zwrot podatku nastąpi w ciągu 90 dni w przypadku PIT składanych w formie papierowej lub w ciągu 45 dni, jeśli PIT został wysłany online. Umożliwia to program do PIT online, który pozwala szybko i wygodnie rozliczyć wszystkie podatki. Bez wychodzenia z domu, bez straty czasu i całkowicie za darmo. Jest to niezwykle proste i dzięki wskazówkom zamieszczonym w programie każdy może samodzielnie rozliczyć swój PIT. Deklarację podatkową należy złożyć do ostatniego dnia kwietnia, a jeśli wypada on w weekend, to termin zostaje wydłużony do następnego dnia roboczego. PIT można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Natomiast zwrot podatku zostanie przekazany na rachunek bankowy.