Jak rosną pieczarki? Skąd się biorą pieczarki?

Pieczarki to bardzo popularne grzyby, które możemy kupić niemal wszędzie. Własna hodowla pieczarek to bardzo opłacalny biznes, dlatego wiele osób zastanawia się nad taką opcją. Warto też pomyśleć czasem, gdzie rosną pieczarki, i czy możemy spotkać je w naturze? Odpowiedź wcale nie jest oczywista…

Gdzie rosną pieczarki?

Wielu z nas kupuje na co dzień różnego rodzaju produkty spożywcze, niemalże nie zastanawiając się nad tym, skąd pochodzą. Pieczarki dostępne są prawie cały rok, dlatego też dania na ich bazie to proste rozwiązanie w każdej kuchni. O ile większość pieczarek pochodzi z hodowli, o tyle grzyby te występują także sezonowo w środowisku naturalnym. Możemy je znaleźć od maja do października na łąkach czy innych porządnie nawożonych miejscach, na przykład na zaoranym polu uprawnym.

Najczęściej jednak pieczarki pozyskiwane są z hodowli, a miejsca te muszą spełniać odpowiednie warunki do ich rozwoju. Ważne jest również właściwe podłoże pod grzyby, dobre podłoże pod uprawę pieczarki sprzedają producenci jak Kania.net.pl. Z czego się ono składa? Przede wszystkim z organicznych elementów – obornika końskiego, pomiotu kurzego, słomy z domieszką wapna lub gipsu. Ciekawym faktem może być, że po kilkukrotnym zbiorze pieczarek podłoże uważane jest za odpad, jednak nadal może służyć jako nawóz na przykład do ogrodu.

Jak długo rosną i jak często owocują pieczarki?

Podłoże pod uprawę pieczarek występuje w kilku fazach, a finalnym rozwiązaniem jest podłoże z wsianą grzybnią. Takie rozwiązanie oferuje rychłe zbiory – od zawiązania owocników do pojawienia się pierwszych grzybów mija zazwyczaj od 3 do 5 dni. Wtedy grzyby są już gotowe do zbioru. Gdy zbierzemy już wszystkie grzyby, podłoże możemy przysypać świeżym torfem. Po dwóch, trzech tygodniach powinny pojawić się kolejne owocniki. Ten cykl powtarza się kilka razy, w ciągu roku możemy więc spokojnie zebrać pieczarki co najmniej kilkukrotnie.

Czy uprawa pieczarek jest opłacalna?

Hodowanie pieczarek jest opłacalnym biznesem, dlatego, że owocują one często, a koszty ich uprawy nie są duże. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie podłoże i stosowanie co jakiś czas specjalnych suplementów, takich jak witaminy czy sterydy. W niewielkiej pieczarkarni, grzyby możesz zbierać co 3 tygodnie, jednak jeśli dobrze rozplanujesz uprawę i dostosujesz rytm poszczególnego podłoża do owocowania, możesz spodziewać się grzybów nawet co tydzień. Pieczarki to obecnie zdrowa alternatywa dla wielu osób, między innymi wegetarian. Grzyby te zawierają wiele witamin i mikroelementów, o czym mówi się ostatnio coraz częściej. Jeśli szukasz na rynku niszy dla siebie, uprawa pieczarek może być dobrym pomysłem. Warto na początek zainwestować w domową hodowlę, żeby sprawdzić, czy uprawa pieczarek to coś dla nas.