Mł. insp. Monika Francikowska wręczyła osobiście podziękowania oraz upominki w imieniu szefa świętochłowickich policjantów - mieszkańcowi sąsiedniego miasta. Wykazał się on wzorową i godną naśladowania postawą obywatelską, która w pełni wpisuje się w prowadzoną przez Policję ogólnopolską akcję „Nie reagujesz, akceptujesz!”. Dzięki reakcji mężczyzny, drogówka zatrzymała amatora jazdy na „podwójnym gazie”. Wystarczył jeden telefon, aby nie doszło do tragedii.

Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach mł. insp. Monika Francikowska spotkała się wczoraj z mieszkańcem sąsiedniego miasta i podziękowała mu w imieniu szefa miejscowych mundurowych za wzorową postawę obywatelską. Jego godne naśladowania zachowanie przyczyniło się do zatrzymania sprawcy jednego z najpoważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Nieodpowiedzialny kierowca wsiadł za kierownicę ciężarówki, mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Biorąc pod uwagę stan upojenia mężczyzny, można stwierdzić, że reakcja mężczyzny najprawdopodobniej pozwoliła uniknąć tragedii drogowej. Wystarczył jeden telefon do dyżurnego świętochłowickiej komendy, aby policjanci uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu kierowcy. O sprawie informowaliśmy już na naszej stronie w drugiej połowie sierpnia.

Pani Komendant wręczyła mężczyźnie pisemne podziękowania oraz drobne upominki z logo kampanii „Nie reagujesz, akceptujesz”. Przy okazji życzyła wszystkiego najlepszego oraz wszelkiej pomyślności, wyrażając jednocześnie podziw dla jego postawy, bowiem nie pozostał obojętny i zareagował. Taka reakcja powinna być przykładem do naśladowania dla innych osób, które są świadkami łamania prawa.

„Nie reagujesz, akceptujesz!” to hasło trwającej od kilku lat kampanii społecznej. Ma ona na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Dla sprawców brak reakcji otoczenia na ich niezgodne z prawem zachowanie jest odbierane jako akceptacja społeczna. Dlatego istotne jest dawanie potencjalnym sprawcom wyraźnego sygnału przez społeczeństwo, że ich negatywne zachowania nie pozostaną bez reakcji. Skuteczność stróży prawa w znacznej mierze zależy od postaw obywateli. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska. Nie bójmy się zareagować. Wystarczy zadzwonić na nr 112. To pozwala nie tylko na zminimalizowanie szkód, ale także zapewnienie, że sprawca poniesie odpowiednie konsekwencje.