Ciekawostki o sushi, o których nie miałeś pojęcia

Odbywając podróż do kraju Kwitnącej Wiśni i próbując specjałów znamienitej kuchni japońskiej nie sposób nie docenić wykwintnego smaku sushi, które niewątpliwie uchodzi za najpopularniejszą potrawę kuchni japońskiej. Warto. Poznać niezwykłe ciekawostki związane z sushi.

Na początek trochę historii

Pierwsze sushi przybyło do Japonii już w VIII wieku z niedalekiej Tajlandii i Chin. Z kolei jeden z wielu rodzajow sushi zwany nigiri, składający się wyłącznie z ryżu i ułożonego na nim plastra ryby jest podawany w Japonii stosunkowo niedługo, bo zaledwie od trzystu lat.

Najwcześniejsze formy tej niepowtarzalnej potrawy powstawały na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong w południowo- wschodniej części Azji. Mieszkańcy tych terenów oczyszczone i wypatroszone ryby słodkowodne umieszczali w odpowiednich naczyniach z gotowanym ryżem z dodatkiem specjalnego octu, który fermentował uzyskując kwaśny smak. Następnie ryż wyrzucano przed spożyciem ryb, co pozwalało na długo utrzymać świeżość ryb bez konieczności ich schładzania.

Pochodzenie znaczenia słowa sushi

Pomimo, że sushi kojarzy się nam najczęściej z surową rybą, to w rzeczywistości oznacza całkiem co innego. Jego dosłownie tłumaczenie oznacza - "kwaśny ryż tj. ryż namoczony w specjalnym occie. Powstało z połączenia słowa "su", co oznacza "kwaśny" oraz słowa "meshi", oznaczającego ryż.

Sushi dla zachowania lepszego  zdrowia

Sushi to danie niezwykle ubogie w kalorie i praktycznie pozbawione tłuszczu. Za to pozwala dostarczyć organizmowi niezwykle bogatych wartości odżywczych. Porcja sushi, która składa się z sześciu kawałków zawiera zaledwie ok. trzystu kcal. Włączenie tej potrawy do swoich nawyków żywieniowych to bardzo skuteczny sposób na walkę z nadwagą i otyłością. Najlepszym przykładem na poparcie tej tezy jest fakt, że w Japonii jedynie 3% populacji zmaga się z otyłością, która znacznie utrudnia komfort życia. Być może regularne spożywanie sushi jest doskonałą receptą na długowieczność Japończyków.

Unikalne wassabi

Wassabi to przyprawa w postaci zielonej pasty (zwanej japońskim chrzanem). To roślina z rodziny kapustowatych , która ze względu na swój ostry smak dodaje sushi niezwykle wyrazistego aromatu. Za ostry smak wassabi odpowiada głównie sangiryna. Co istotne w kuchni japońskiej wassabi jest podawane również jako oddzielna przyprawa.

Preferowane odmiany sushi na innych kontynentach

Wyróżniamy wiele odmian sushi. Na kontynencie europejskim i w Stanach Zjednoczonych za najpopularniejszą odmianę sushi uchodzą tzw. maki, zaś Japończycy preferują nigiri i gunkan.

Jadalne wodorosty nori

Cieszące się dużą popularnością w Japonii różne rodzaje jadalnych wodorostów, przeznaczone do zawijania sushi. Są źródłem dobrze przyswajalnego białka, zawierają żelazo, kod, cynk, fosfor, miedź oraz spore ilości błonnika. Ponadto są bogate w antyoksydanty, które znacznie opóźniają procesy starzenia ludzkiego organizmu oraz niwelują ryzyko chorób wieńcowych i nowotworowych.

Jak należy jeść sushi?

Na specjalnie przygotowany spodek należy wlać małą ilość sosu sojowego, dodając do niego odrobinę niepowtarzalnego wassabi i dokladnie wymieszać, dzięki czemu sos nabierze aromatu. Przed rozpoczęciem konsumpcji kawałki sushi moczymy w przygotowanym sosie. I co istotne sushi należy jeść wyłącznie pałeczkami lub palcami. Pamiętajmy, że używanie sztućców jest odbierane jako zły gest. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://goldsushi.pl/ - zobacz dodatkowe informacje o sushi i wyjątkowych zestawach.