Czy w swojej okolicy czujesz się bezpiecznie? Pamiętaj, że możesz jednym „kliknięciem” wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu. Wystarczy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i skuteczna, o czym świadczy 261 naniesionych zgłoszeń przez mieszkańców miasta w ubiegłym roku.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie wszystkich społeczności. Dlatego tak ważne jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na jasne zidentyfikowanie i przedstawienie społeczeństwu skali oraz rodzaju zagrożeń, jak również wskazanie instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Narzędziem uwzględniającym oczekiwania społeczne powinny stać się mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie funkcjonujące od 14 września 2016 roku. Od tego czasu policjanci przy każdej okazji w trakcie organizowanych różnego rodzaju spotkań, debat społecznych, w lokalnych mediach oraz na stronie internetowej informują społeczeństwo o funkcjonalności tej aplikacji. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa przy współpracy z mieszkańcami. Została stworzona po to, by umożliwić i zapewnić obywatelom realny wpływ na bezpieczeństwo oraz porządek publiczny w swojej okolicy. Każda osoba może zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Może również zdalnie poprzez mapę zgłosić naruszenie prawa w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, poprzez naniesienie zagrożenia na stronie aplikacji. Takie działanie ze strony mieszkańców w efekcie pomaga Policji w skuteczniejszym zwalczaniu zagrożeń. Można śmiało stwierdzić, że jest to świetny instrument współpracy Policji ze społeczeństwem.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które uważają za najbardziej dla nich uciążliwe. Zgłoszenia dotyczą m.in. przekraczania niedozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, niewłaściwej infrastruktury drogowej, dzikich wysypisk śmieci.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna.

Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • otwieramy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa pod adresem internetowym https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
  • akceptujemy regulamin,
  • chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji,
  • należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia. Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne.

Policja ma 7 dni na podjęcie zgłoszenia i na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Aplikacja ta dostępna jest również na telefonie. Należy pobrać darmową „apkę” Geoportal Mobile. Znajdą w niej zakładkę z dostępem do KMZB.

Przypominamy, że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można także umieścić informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy mogą stać się ofiarami niskich temperatur, szczególnie w okresie zimowym. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób racjonalny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Policjanci przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych – 112 i 997.