W Szkole Podstawowej nr 19 w Świętochłowicach odbyła się prelekcja dla uczniów klas szóstych, dotycząca szeroko pojętej mowy nienawiści. O tym, skąd bierze się dyskryminacja oraz jak nie poddać się stereotypom opowiadał profilaktyk świętochłowickiej Komendy. Uświadamianie młodzieży o źródłach problemu to jedno z kluczowych zadań policyjnych profilaktyków.

Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie jednak sytuacja epidemiologiczna spowodowała wykluczenie bezpośrednich spotkać ze świętochłowickimi dziećmi. Placówki oświatowe zostały częściowo zamknięte, a młodzież swój obowiązek szkolny realizuje poprzez naukę w trybie online. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19.
Profilaktycy z miejscowej komendy nie poddają się jednak. Aby mieć kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, z inicjatywy stróżów prawa tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z dyrekcją miejscowej Szkoły Podstawowej nr 19, dzisiaj świętochłowicka policjantka miała okazję, aby połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 6. Prelekcja w głównej mierze poświęcona była tematyce dyskryminacji, hejtu, mowy nienawiści,w tym o przyczynach dyskryminacji oraz jak z nią walczyć. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają, ponieważ spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób.

Zajęcia organizowane są w ramach Planu działań Policji w zakresie przeciwdziałania propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.