Polisa na życie – jaką warto wybrać?

Wiele młodych osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na zaplanowanie swojej przyszłości. Wszyscy oczekujemy, że będzie ona spokojna, a nasza sytuacja finansowa stabilna. Aby jednak zapewnić sobie dobre życie, musimy pomyśleć też o nieprzewidzianych sytuacjach, które czasami się zdarzają. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Polisa na życie często jest w tym przypadku niezbędna. Ale co zrobić, aby wybrać najlepszą ofertę i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Polisa na życie – jak rozpocząć poszukiwania? 

Wiek, który najczęściej zachęca ludzi do poszukiwania ubezpieczenia na życie, to nierzadko trzydziestka. Często jest to ten moment, kiedy zakładamy rodzinę (nierzadko mamy już pierwsze dziecko lub właśnie go oczekujemy), a dodatkowo szukamy takiej pracy, która będzie stabilnym i pewnym miejscem zatrudnienia. Mając stałe dochody, zaczynamy oszczędzać i inwestować w swoją przyszłość. To idealna chwila, by podpisać umowę i docenić, że nasza nowa polisa na życie zapewni nam spokojniejsze planowanie przyszłych lat. 

Oczywiście jeżeli tylko mamy taką okazję, to o zakupie ubezpieczenia pomyślmy po osiągnięciu pełnoletności. Im wcześniej, tym lepiej. Niezależnie od wieku mamy jednak podobne rozterki dotyczące wyboru najlepszej oferty. Co zrobić, aby polisa na życie była dopasowana do naszych potrzeb?

Porównaj kilka dostępnych ofert

Nie zaleca się wybieranie pierwszej lepszej oferty, która zwróci naszą uwagę. Przedstawiciele danego towarzystwa ubezpieczeniowego zawsze starają się odpowiednio zareklamować swoją firmę, dlatego niektóre osoby już przy pierwszym spotkaniu decydują się na podpisanie dokumentów. Chociaż zdarza się i tak, że to właśnie początkowa oferta bywa tą najlepszą, to jednak warto poświęcić trochę czasu i zweryfikować dostępne warunki. 

Jak porównywać? Wystarczy spotkać się z pracownikiem wybranego towarzystwa i poprosić o przedstawienie konkretne oferty zgodnej z naszymi wymaganiami. Postarajmy się podczas spotkania zadać takie pytania, na które odpowiedzi mogą pomóc nam w późniejszym podjęciu decyzji. Najlepiej przygotować sobie listę zagadnień, które chcielibyśmy poruszyć. 

Co jeszcze możemy zrobić? Zanim wybierzemy bezpośredni kontakt z przedstawicielem firmy, możemy też skorzystać z internetowych porównywarek. Są to zestawienia najlepszych i najchętniej wybieranych polis pasujących do naszych oczekiwań. W kilka minut znajdziemy te towarzystwa ubezpieczeniowe, które warto poznać lepiej.

Sprawdź, czy polisa na życie posiada korzystne warunki

Przed podpisaniem warto także dokładnie sprawdzić, czy w dokumentach znajdują się wszystkie interesujące nas zapisy. Polisa na życie może być zawarta na różnych warunkach. Każdy klient ma trochę inne oczekiwania oraz potrzeby, dlatego też przedstawiciel danej firmy powinien znaleźć najlepsze w tym przypadku rozwiązanie. Jeżeli sami nie do końca wiemy, jaki rodzaj ubezpieczenia na życie nas interesuje – zestawmy sobą aktualne modele polis i zdecydujmy, który prezentuje się najlepiej. Zawsze o pomoc możemy poprosić także samego pracownika towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Polisa na życie a dodatkowe umowy

Pamiętajmy, że nasza polisa na życie może zostać rozszerzona o dodatkowe zapisy, dzięki którym będziemy chronieni także w innych sytuacjach. Mowa o takich zdarzeniach, o których nie ma mowy w podstawowej wersji umowy. Jest to jednak zależne od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Co może znaleźć się w takim nadprogramowym pakiecie? Jest to m.in. zobowiązanie do wypłacenia podwójnego świadczenia rodzinie, jeżeli śmierć nastąpi w wyniku niebezpiecznego wypadku. Niekoniecznie zapis ten może nas interesować przy podpisywaniu pierwszej umowy. W przyszłości możemy jednak zmienić zdanie.

Klient ma prawo także zażyczyć sobie zapisu (o ile firma oferuje taki pakiet), który zagwarantuje wypłatę pieniędzy w przypadku pobytu w szpitalu. Świadczenie zostanie przeznaczone m.in. na wybór lepszej opieki lekarskiej czy rehabilitacje. Im więcej dni spędzonych w placówce, tym więcej pieniędzy otrzymamy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy dodatkowy zapis to także dodatkowe koszty. Należy więc rozważnie wybierać nadprogramowe umowy.